Hamam Böceği Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri Nasıl Ürerler

Hamam Böceği Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri Nasıl Ürerler, Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir, Nasıl mücadele edilir
Hamam Böceği anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Hamam Böceği Nedir, Hamam Böceği Ne Anlama Gelir, Hamam Böceği Ne Demektir, Hamam Böceği Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Hamam Böceği ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hamam Böceği Anlamı

Blattaria alttakımında yer alan ve peygamberdeveleriyle birlikte Dictyoptera takımını oluşturan yaklaşık 3500 böcek türünün ortak adı. Hamam böcekleri, yaklaşık 320 milyon yıldır hiç değişime uğramadan varlığını sürdürmüştür. Bilinen en eski fosil böcekleri bu türe aittir. Yaklaşık 3500 türü vardır. Vücutları oval biçimde, parlak siyah ya da kahverengidir. Erkekler kanatlıdır. Dişilerin kanatları zamanla körelmiştir. Genellikle tropik ve ılıman bölgelerde yaşarlar. Besinlerini insan yiyecekleri, kâğıt, kumaş ve ölmüş böcekler oluşturur. Yalnızca birkaç türü zehirlidir. Bununla birlikte geniş bir alana yayılmış olmaları ve insanların yaşama ortamlarında bulunmaları nedeniyle zararlı böcekler arasında sayılmaktadır.

Çok farklı ortamlara adapte olup yaşayabilir, fakat en çok bina içlerinde nemli ve ılık ortamları tercih eder.

Salgıladıkları feromonlar ve bıraktıkları dışkıları vasıtasıyla diğer hamam böceklerine su ve besin kaynakları ile yuvalarının yerini işaret ederler. Dokunsal ve kimyasal iletişim kurarlar.

Gelişmiş bir sürü davranışı sergilerler. Yapılan bir çalışmada 50 adet hamam böceği birbiriyle bağlantılı 3 adet 40 böcek kapasiteli odacıklara bırakılmıştır. Bir süre sonra böcekler 2 odaya 25’er adet olarak yerleşip 3. odayı boş bırakmışlardır. Odacıkların kapasitesi 50’nin üzerine çıkarıldığında tüm böcekler tek bir odaya toplanıp diğerlerini boş bırakmışlardır.[1] Dengeli bir rekabet ve dayanışma içinde olabildikleri gözlenmiştir.

Nasıl Mücadele edilir?

Bunlar aslında parazit değildir. Fakat çeşitli hastalık etkenlerini mekanik taşıyıcılık veya arakonaklık yaparlar. Hamam böcekleri, kolera, tifo, verem, basilinin, Entamoeba coli, E. histolyrica, Balantridium coli, Giardia intestinalis kistlerinin yayılmasında mekanik taşıyıcı olarak rol oynar.

Kontrolü güçtür. Çünkü çok çabuk ürerler. Kontrolde üç noktaya dikkat edilmelidir.
Bunların gizlendikleri duvar çatlakları ve benzeri yerler tıkanır.
Çöp ve gıda açıkta bırakılmaz. Gıda artıkları temizlenir.
Kontrolde en pratik yol ilaç kullanmaktır. Bu amaca kalıcı etkili ilaçların bunların saklandıkları yerlere püskürtülerek uygulanması gerekir. Fakat yumurtalardan yeni çıkacakları öldürmek için ilaç 2 ay sonra tekrarlanmalıdır. Bunlarla mücadelede ilaçlı yem tuzakları da kullanılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Hamam Böceği Nedir Hamam Böceği ödev ara Hamam Böceği kelime anlamı Hamam Böceği sözlükte ara Hamam Böceği ansiklopedi bilgi bankası ara Hamam Böceği ne demek Hamam Böceği neye denir

Hamam Böceği ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.