Gezegen Nedir Gezegen Hangileridir İsimleri

Gezegen Nedir Gezegen Hangileridir İsimleri, Dünyaya yakın Gezegenler, Gezegenlerin İsimleri
Gezegen anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Gezegen Nedir, Gezegen Ne Anlama Gelir, Gezegen Ne Demektir, Gezegen Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gezegen ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gezegen Anlamı

gezegenler isimleriGüneş’in ya da bir başka yıldızın çevresinde dolanan (kuyrukluyıldız, gök taşı ve uyduların dışındaki) gökcisimlerinin ortak adı.

Güneş’in çevresinde dolanan dokuz gezegen, Güneş’e olan uzaklıklarına göre sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton’dur. Bunlardan ilk dördüne bazen ?yersel gezegenler, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’den oluşan gruba da ?dev gezegenler denir. Bu iki grup arasında, küçük gökcisimlerinden oluşan bir kuşak yer alır. İlk gök bilimcilerce gezegen kavramı, arka plânda sabit görünen yıldızlara göre yer değiştirdiği gözlenen yedi gök cismi için kullanılmaktaydı. Bunlar, teleskobun bulunmasından önce de gökte dolaştıkları kolaylıkla gözlenen beş gerçek gezegen (Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn) ile Güneş ve Ay’dan oluşuyordu. Bu yedi gök cisminin adı bazı dillerde hâlâ haftanın günleri olarak kullanılır.

Uluslararası Gökbilim Birliği’nin (IAU), 1919 yılından bu yana kabul ettiği Güneş Sistemi’nin 8 gezegeni, Güneş’e yakınlık sıralarına göre şunlardır:
Merkür
Venüs
Dünya
Mars
Jüpiter
Satürn
Uranüs
Neptün

Bu 8 gezegenin dışında daha önce gezegen olarak tanımlanan Plüton IAU’nun yeni tanımlamasına göre Cüce Gezegen olarak kabul edilmektedir.

Bu gezegenlerin en büyüğü Salakto’dır. 1995 yılında Michel Mayor ve Didier Queloz tarafından 51 Pegasi adlı yıldızın çevresinde dönen bir gök cismi keşfedildiğinde, bu cismin ‘gezegen’ olarak tanımlanması uygun görüldü. 1995-2005 yılları arasında yapılan gözlemlerle, 100’ü aşkın değişik yıldız çevresinde dolanan 150’den fazla gezegen bulundu. Güneş Sistemi gezegenleri ile karıştırılmaması için bu cisimlere ‘Güneş dışı gezegenler’ veya Güneş Sistemi dışı gezegenler adı verilmektedir. Yine karışıklığı önlemek amacıyla, bu tür gezegenlerin yıldızları ile birlikte oluşturdukları sistemlere genel olarak gezegen sistemi ya da ‘yıldız sistemi’ adı verilmektedir. ‘Güneş Sistemi’ adı ise, yalnızca özel ad olarak Güneş ve uydularının oluşturduğu gezegen sistemini tanımlamada kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Gezegen Nedir Gezegen ödev ara Gezegen kelime anlamı Gezegen sözlükte ara Gezegen ansiklopedi bilgi bankası ara Gezegen ne demek Gezegen neye denir

Gezegen ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.