Genç Kalemler Nedir

Genç Kalemler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Genç Kalemler Nedir, Genç Kalemler Ne Anlama Gelir, Genç Kalemler Ne Demektir, Genç Kalemler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Genç Kalemler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Genç Kalemler Anlamı

911-1912 yıllarında Selânik’te yayımlanan Türkçe edebî ve bilimsel dergi. İmtiyaz sahibi ve sorumlu müdürü Nesimi Sarım idi. Millî edebiyat döneminin ilk yayın organıdır. Sonradan ilkeleri Ziya Gökalp tarafından ortaya konulan Türk milliyetçiliğinin dil ve edebiyattaki başlangıcı, bu dergi oldu.

Kurucuları arasında Ömer Seyfettin, Ali Canip Yöntem, Ziya Gökalp, Kâzım Nami Duru, Aka Gündüz, Hamdullah Suphi vb. gençler vardı. “Yeni lisan” görüşünü ortaya atarak, halkın konuştuğu sade Türkçeyi yazılarında kullanan bu genç yazarların dergisi olan Genç Kalemler, Türkçenin özleşmesinin öncüsü oldu. Önce büyük bir tepki görmesine karşın, bu hareket tutundu. Daha sonra birçok sanatçının yetişmesini sağladı.

Konu ile ilgili aramalar: Genç Kalemler Nedir Genç Kalemler ödev ara Genç Kalemler kelime anlamı Genç Kalemler sözlükte ara Genç Kalemler ansiklopedi bilgi bankası ara Genç Kalemler ne demek Genç Kalemler neye denir

Genç Kalemler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.