Fizik Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgiler
Fizik Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Fizik Mühendisliği bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Fizik Mühendisliği bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Fizik Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Fizik Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Fizik Mühendisliği Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Fizik Mühendisliği Bölümü Nedir?

Enformasyon teknolojileri programı, kamu ve özel sektörde bilgi teknolojileri ile ilgili sistemlerin analiz, tasarım ve uygulamalarında görev alacak ve bu konularda kariyer planı olan kişiler için tasarlanmıştır. Endüstride bilgi teknolojileri uygulamalarının artması ile mezunlara doğan iş olanakları sürekli artmaktadır. Yönetim ve bilgisayar konularına meraklı olan kişiler bu bölüm için ideal adaylardır.

Faaliyet Alanları:

Enformasyon Teknolojileri programı mezunları; Bilgisayar Ağ Yönetimi, Sistem Analizi ve Tasarımı, E-ticaret, Veritabanı Sistemleri, Web Tasarımı ve Yönetimi, Yazılım Geliştirme, Danışmanlık gibi çok geniş bir alanda çalışabilme imkânın sahiptirler.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Hemen hemen tüm Üretim ve Hizmet sektörü, Sağlık Hizmetleri, Turizm, Bankacılık, Finans ve her ölçekteki işletmede, Enformasyon Teknolojileri artan bir oranda işin dominant bir bileşeni olmaktadır. Bu gelişme de, sürekli yeni iş olanakları yaratmaktadır.

Fizik Mühendisliği Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

Fizik mühendisliği bölümü, doğadaki maddelerin yapısını ve aralarındaki etkileşimi inceleyen fizik bilimi bulgularının uygulama alanına dönüştürülmesi ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapar.

Faaliyet Alanları:

Fizik mühendisleri elektronik endüstrisi, TCDDY ve PTT gibi haberleşme ile ilgili kuruluşlarda üretilen ve kullanılan malzemelerin elektronik, metalürjik, optik vb. özellikleri konusunda kalite kontrolünü yapar. Temel Fizik bilgilerini uygulama alanlarına aktarmak amacı ile araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütür.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Modern teknoloji kullanılan kamu ve özel sektör kuruluşlarında çalışabilmektedirler. Bilgisayar ve elektronik malzeme üretiminde, kalite kontrol birimlerinde, radyasyon güvenliği ve sağlık fizikçisi olarak hastanelerde, enerji santrallerinde, özel ölçme aletleri ile ilgili konularda iş sahası bulabilmektedirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Fizik mühendislerine duyulan ihtiyaç artacaktır.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

Temel bilimlere özellikle fiziğe ilgi duyması

Bir işi planlayabilme ve uygulamaya koyabilme yeteneğine sahip olması

Araştırmacı, mantıklı, tedbirli ve iyi gözlemci olması

Grup çalışmasına açık olması

Sayısal düşünme gücünün ve yaratıcılığının yüksek olması

Tertipli, düzenli çalışması, ayrıntılara dikkat etmesi

İletişim becerisinin yüksek olması gerekir.
İlgili aramalar: Fizik Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Fizik Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Fizik Mühendisliği Bölümü Nasıl, Fizik Mühendisliği Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Fizik Mühendisliği Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Fizik Mühendisliği Bölümünün geleceği nasıl, Fizik Mühendisliği Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Fizik Mühendisliği Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Fizik Mühendisliği Bölümü okuyan maaşı, Fizik Mühendisliği Bölümü iş bulabilirmi, Fizik Mühendisliği Bölümü dersleri zor mudur, Fizik Mühendisliği Bölümü kolay mı

One thought on “Fizik Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

  • 20 Eylül 2012 tarihinde, saat 18:13
    Permalink

    bir fizikci yorum yazarsa sevinirim maaslar ne kadardir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.