Fitre Nedir

Fitre anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Fitre Nedir, Fitre Ne Anlama Gelir, Fitre Ne Demektir, Fitre Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fitre ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fitre Anlamı

İslâm dinine göre, Ramazan ayı içinde verilmesi gereken miktarı belirli sadaka.

Sadaka-i fıtr olarak da bilinen fitreyi Hz. Muhammed Hicret’in ikinci yılı olan 624′te oruç ile birlikte zorunlu kılmıştır. Oruç sadakası olarak tanımlanan fitre, mal üzerine verilen zekâttan farklıdır ve kişi başına yüklenmiştir. Ramazan Bayramı günü bir günlük yiyecekten fazlasına sahip olan aile, fazla olan bölümden sadakasını vermek zorundadır. Fitre vermenin en önemli nedenlerinden biri oruçlunun yapmış olabileceği kusurları gidermek ve bayramda yoksulları düşünerek onların günlük gereksinimlerinin giderilmesine katkıda bulunmaktır. Fitre, yalnızca yoksul Müslümanlara verilir. Ramazan Bayramı’nın ilk gününün erken saatlerinde verilmesi daha uygun olmakla birlikte, ramazan ayı içinde de verilebilir.

Konu ile ilgili aramalar: Fitre Nedir Fitre ödev ara Fitre kelime anlamı Fitre sözlükte ara Fitre ansiklopedi bilgi bankası ara Fitre ne demek Fitre neye denir

Fitre ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.