Fıtık Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Fıtık anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Fıtık Nedir, Fıtık Ne Anlama Gelir, Fıtık Ne Demektir, Fıtık Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fıtık ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fıtık Anlamı

İç organlardan bir parçanın, daha çok bağırsak kısmının karın çeperlerini geçip deri altında ur gibi bir şişkinlik yapması.

Fıtık, anatomik yapının bozulması ile doku veya organların normal yerinden başka bir alana yer değiştirmesidir.

Fıtık Nedenleri

Pasif işler ve ağır işler olarak 2 ana nedeni vardır.

Pasif işlerde(egzersiz işe başlama ), Uzun süreli sabit (masa başı) işlerde çalışmaları.
zayıf insanlarda başı fazla öne eğmeye ve bu davranışı alışkanlık haline getirmeye bağlı olarak boyun fıtığı oluşabilir.
aşırı kilolu insanlarda ise genelde doğru ve dengeli oturmamaya bağlı bel fıtığı daha çok görünür

Fıtık Tedavi Yöntemi

kültür fizik gibi fazla zorlayıcı olmayan yavaş hareketler ve yüzme gibi spor faliyetleri fıtığın gelişmesini engeller. Burada amaç omurları destekleyen kasların kuvetlenmesini sağlamaktır.

Bu tanım çok geneldir. Boyun fıtığı, bel fıtığı, mide fıtığı, göbek fıtığı, kasık fıtıkları, ameliyat yeri fıtıkları, gibi bir çok fıtık tanımı vardır.

Bel fıtığı omurların arasındaki disk denen kıkırdak yapının yerinden çıkarak sinirlere doğru baskı oluşturması ile oluşur. Beyin cerrahisi bölümünün tedavi ettiği bir durumdur. Halk arasında siyatik de denir.

Diğer fıtık çeşitleri (çocukluk gurubu hariç) genel cerrahi kapsamında olup tüm fıtkların tedavisi nihayetinde cerrahi yolladır. En sık rastlananı kasık fıtıklarıdır (ingüinal herni). Kasık bölgesinde şişlik, ağrı ile kendini gösterir. Şişlik genellikle yatınca kaybolur.

Konu ile ilgili aramalar: Fıtık Nedir Fıtık ödev ara Fıtık kelime anlamı Fıtık sözlükte ara Fıtık ansiklopedi bilgi bankası ara Fıtık ne demek Fıtık neye denir

Fıtık ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.