Fırında Kuzu Tarifi ve Nasıl Yapılır? | Yemek Tarifleri

Fırında Kuzu tarifi nasıl yapılırFırında Kuzu tarifini ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz için bu yazıyı ekledik. Çoğu ziyaretçimden gelen Fırında Kuzu nasıl yapılır sorusuna karşılık; makalemizde gerekli bilgileri, malzemelerini ve yapılışını bulabilirsiniz.

Makalenin üst bölümünde Fırında Kuzu Tarifi için malzemeler listesini; yazının alt bölümünde ise yapılışını bulabilirsiniz…

Fırında Kuzu İçin Gerekli Malzemeler:

2 kuzu kolu
Yeterince tuz
1 çorba kaşığı yağ
1 bardak yoğurt
1 fincan un
Yarım kaşık salça
8 bardak su
2 baş soğan
2 defne yaprağı

Fırında Kuzu Yapılışı ve Nasıl Yapılır?

1. Bir tencereye bir bardak yoğurt, bir fincan un, yarım kaşık salça ve sekiz bardak su konarak telle iyice çırpılır. Soğanlar bütün olarak konur. Ateşte bir taşım kaynayıncaya kadar tutulur.

2. İki kuzu kolu bir tencereye yerleştirilir. Üzerine bir numaradaki yoğurtlu, unlu, salçalı malzeme dökülür, tuzu konur, pişinceye kadar ateşte tutulur.

3. Pişen et bir tepsiye alınır, suyunun bir kısmı tepksinin kenarından dökülür, tuzu konur. Fırında etin üzeri kızartılır. Tepsi fırından çıkarılır, geri kalan süzülmüş salça üzerine dökülür. Sıcak olarak servis yapılır.

Konu ile ilgili aramalar: Fırında Kuzu tarifi nasıl yapılır, Yapılışı, en güzel denenmiş tarif, en lezzetli Fırında Kuzu tarifi, öğrenci yemeği Fırında Kuzu tarifi, nasıl yaparım, kaç dakika saat sürer, ne kadar zamanda pişer, Fırında Kuzu içine ne konur, içindekiler, nasıl doğranır Fırında Kuzu yapmak zormu, misafir için Fırında Kuzu
TARIFİ NASIL BULDUNUZ VEYA DENEDİNİZ Mİ? AŞAĞIDAN YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.