Fenike Nedir

Fenike anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Fenike Nedir, Fenike Ne Anlama Gelir, Fenike Ne Demektir, Fenike Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Fenike ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Fenike Anlamı

Bugünkü Lübnan’ı, Suriye ve İsrail topraklarının bir kısmını kapsayan tarihsel bölge. Fenikeliler bu bölgeye M.Ö. 3000 dolaylarında gelmişlerdir. Fakat nereden geldikleri hakkında kesin bir bilgi yoktur. M.Ö. 1. yüzyılda Fenikeliler, Akdeniz’in önde gelen tüccar, kâşif ve kolonicilerindendi. Başlıca ihraç malları sedir, çam kerestesi, ince keten, erguvan mor tonlarının tek kaynağı olan ünlü sur figürüyle boyanmış kumaşlar, Sidon nakış işleri, şarap, cam, metal eşya, seramik, kurutulmuş balık ve tuzdu. Fenikeliler sanatta da gelişmişlerdi. Fenikelilerden günümüze kadar gelen çok az tam heykel bulunsa da, pek çok kabartma heykel bulunmaktadır. Bunların yanında Fenikeliler, fil dişi ve ahşap oymacılığında, metal işleme ustalığında, cam üfleme sanatında da kendilerini çok iyi geliştirmişlerdi.

Fenikeliler, Mezopotamya’da kullanılan çivi yazısını kullanıyorlardı. Fakat kendilerine ait bir yazı geliştirmeyi de başarmışlardı. Fenike alfabesi 22 harften oluşuyordu. Fenikelilerin yarattığı bu alfabe daha sonra Yunanlılar tarafından da kullanılmaya başlandı. Bu yazı, günümüzde Batı dillerinde kullanılan alfabenin atasıdır. Bu anlamda Fenikelilerin insanlık uygarlığının gelişimine yaptığı en büyük katkı Fenike alfabesidir.

Konu ile ilgili aramalar: Fenike Nedir Fenike ödev ara Fenike kelime anlamı Fenike sözlükte ara Fenike ansiklopedi bilgi bankası ara Fenike ne demek Fenike neye denir

Fenike ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir