Eşey Nedir

Eşey anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Eşey Nedir, Eşey Ne Anlama Gelir, Eşey Ne Demektir, Eşey Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Eşey ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Eşey Anlamı

Bütün canlılarda, bir türün üyelerini, üreme yönünden birbirini tamamlayan erkek ve dişi bireyler olarak ayırt etme olanağı veren bedensel özelliklerin tümü. Cinsiyet olarak da bilinir. Dişiyle erkek arasındaki yapısal farklılıklar basit yapılı canlılardaki kadar belirgin olmayabilir ama iki eşey arasındaki işlevsel farklılıklar her zaman kolayca ayırt edilebilir. Evrim süreçleri eşeyli üremenin egemenliğini güçlü bir biçimde desteklemiştir.

Virüs ve bakterilerden daha karmaşık bir gelişme düzeyine ulaşmış türlerin çoğunda, yeni bir bireyin oluşması ancak bir dişiyle bir erkeğin iş birliğiyle gerçekleşir. Eşeylerden her biri bu iş birliğine, gamet ya da eşey hücresi denen özel bir hücreyle katkıda bulunur. Erkeğin ürettiği eşey hücresiyle (sperma) dişinin ürettiği eşey hücresi (yumurta) birbirini bularak birleşme eğilimindedir. Bu birleşmeye döllenme denir. Döllenmenin sonucunda tek hücreli bir zigot oluşur.

Cinsiyet (eşey ya da cinslik olarak da adlandırılır), erkek ve kadının arasındaki cinsellik temelli biyolojik farklılığı ve feminist teoride kadın ve erkek davranışı arasındaki sosyal olarak inşa edilmiş farklılıkları gösteren ve bu yönüyle farklı bağlamlarda farklı kullanımlara sahip bir kavramdır.Cinsiyet kavramı, bir bireyin sahip olduğu fizyolojik, biyolojik ve genetik özellikleri olarak da tanımlanabilir. Bu özellikler bireyler arasında eşitsizliğin oluşması için bir sebep değildir. Bu özellik sadece cinsiyet farkı yaratmaktadır.

Tıp bilimlerinde cinsiyet iki tanedir.

1) Dişi (cinsiyet)

2) Erkek (cinsiyet)

Konu ile ilgili aramalar: Eşey Nedir Eşey ödev ara Eşey kelime anlamı Eşey sözlükte ara Eşey ansiklopedi bilgi bankası ara Eşey ne demek Eşey neye denir

Eşey ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.