En Verimli Koyun, ROMANOV KOYUNU : Türkiyeye Getirildi.

Azalan et üretimine çare bulmak amacıyla araştırma yapan Osman Nuri Günay, “kuzu makinesi” olarak da adlandırılan Rus Romanov koyunlarını 5 yıllık bir çalışma sonrasında Türkiye’ye getirdi.
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in özel izni ile 175 Romanov koyununu 7 ay önce Rusya’dan Türkiye’ye getiren Günay, Ankara’nın Kazan İlçesi’nde Çimkent Romanov Çiftliği’nde üretime geçti. Yarım saat havada kalabilme özelliği olan insansız hava aracı, gece-gündüz görüşlü kameralar ve silahlı çobanlarla 24 saat gözetim altında tutulan çiftlikte, 24 saat veteriner hizmeti veriliyor.

Analık kabiliyetinin yüksekliği ve iklim değişikliklerine hızlı adaptasyonu ile isim yapan Romanov koyunları, yılda 2 doğum yapıyor ve ortalama bire beş veriyor. Çiftlikte 7 ayda 80 kuzu üretmeyi başaran Günay, çok kısa sürede kilo alarak et verimini artıran Romanov koyunlarının, doğum yaptıktan sonra, en geç 35-40 gün içinde tekrar gebe kalabildiklerini aktarıyor.

Türkiye'nin en değerli sürüsü

Türkiye'nin en değerli sürüsü

Türkiye'nin en değerli sürüsü

Türkiye'nin en değerli sürüsü

 

“KUZU MAKİNESİ” ROMANOV KOYUNU

Son yıllarda yavrularda yüksek yaşama gücü, değişik bölgelere adaptasyon kabiliyeti ile sürü koyunculuğu bakımından üstün özellikler sergileyen Romanov koyununa dayalı melezleme çalışmaları dünyada bir çok ülkede yapılıyor. Doğuran 100 koyundan 200-250, iyi bakım ve besleme koşullarında dördüz beşiz hatta altız kuzu alınıyor. Bu özelliği nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde melezleme çalışmalarında kullanılan ve başarılı sonuçlar alınan Romanov koyunu, “kuzu makinesi” olarak da tanımlanıyor.

Doğduğunda tüyleri koyu siyah olan, 3 aylıkken yünleri ağarmaya başlayarak kirli beyaza dönüşen Romanovlar, yaşına ulaştığında tam beyaza dönüşüyor.

“SAF ROMANOV IRKI SADECE RUSYA’DA VE TÜRKİYE’DE VAR”

Çimkent Romanov Çiftliği sahibi ve yöneticisi Osman Nuri Günay, “Bu koyun ırkının tamamen saf hali dünyada sadece Rusya’da ve bizde var” dedi. Azalan et üretimine tek çare olarak Romanov koyunlarını gördüğünü ifade eden Günay, koyun etinin kokma nedenini temizliğe dikkat edilmemesine bağlayarak,haftada en az iki kere banyo yaptırılması ve günde en az bir tutam kekik otu yemesi halinde etin kesinlikle koyunsu kokmayacağını söyledi.
Haberin tamamını okumak aşağıdaki linki tıklayın
Kaynak: Hürriyet

En Verimli Koyun, ROMANOV KOYUNU : Türkiyeye Getirildi.” için 7 yorum

 • 14 Mayıs 2013 tarihinde, saat 22:58
  Permalink

  merhaba ben romanov koynu beslemek istiyorum ama nerde satıldığını nekadar olduğunu bilmiyorum yardımcı olurmusunuzz.

 • 06 Ocak 2013 tarihinde, saat 19:30
  Permalink

  YA KADESİ OYLESİ BOYLESİ YOK ADAM DOGRU SOYLUYOR O KOYUNLARI ROMAVDA RUSLARDA CIKARAMIYOR AMA BU ADAM ALMAYI BASARMIS HELAL OLSUN KOLAY DİYİL BEN BU IRKI ROMNOVDA CALISIRKEN 2008DE GÖRMUSTUM DUYMUSTUM BURDA ALIPTA 3CÜZ KUZU ALAMAYAN OLURSA GERİ DOLRUR KAMMIYONA GERİ ATAR KAPISA MUKADAR BASİT

 • 24 Ekim 2012 tarihinde, saat 17:15
  Permalink

  biz getiriyoruz inşallah biraz bekleyin arkadaşlar bütün memlekete dağıtacağız

 • 19 Mart 2012 tarihinde, saat 12:56
  Permalink

  satlik romanov koyunu varmi fiatine

 • 02 Şubat 2012 tarihinde, saat 16:38
  Permalink

  bu kadar bencillik olmaz neden bu adama tek veriliyor.bütün anadoluya dağıtacam diyor ama hani nerde dağıtıncada bunun gibiler tahminimce kırma ırkını dağuıtırlar ayıptır yurdum insanı arasında kul beğenmek en büyük günahlardan olsa gerek ama kimin parası varsa o insandır muamelesi hep var bu memlekette.

 • 22 Ocak 2012 tarihinde, saat 18:56
  Permalink

  Bu koyun memlekete ne zaman geldide sizde 400e ulaştı anlamıyorum

 • 01 Ekim 2011 tarihinde, saat 01:07
  Permalink

  400 adet romanov sakız melezi koyunum var. 100 tanesini satmayı düşünüyorum. İrtibat tel: 0535 512 37 58 ESKİŞEHİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.