Emperyalizm Nedir

Emperyalizm anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Emperyalizm Nedir, Emperyalizm Ne Anlama Gelir, Emperyalizm Ne Demektir, Emperyalizm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Emperyalizm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Emperyalizm Anlamı

Emperyalizm veya yayılmacılık, bir devletin veya ulusun başka devlet veya uluslar üzerinde kendi çıkarları doğrultusunda etkide bulunmaya çalışmasıdır. Etkileyen devlet, etkilenen devletin kaynaklarından “yararlanma” hakkına sahiptir.

Diktatörlük gücü, merkezî hükümet, keyfî yönetim metotları anlamına gelmektedir. Bu kullanımının dışında Fransa’da 1830’larda Napolyon imparatorluğuna hayranlık duyanları nitelemek için, 1848’den sonra ise III Napolyon’un kötü yönetimini ifade etmek için kullanılmıştır. Emperyalizm kavramının kullanımı 1870’lerde İngiltere’de yaygınlaşmıştır.

Çeşitli kaynaklar emperyalizmi aşağıdaki şekilde tanımlar:
Bir ülkenin topraklarını genişletmesi
Bir ulusun veya toplumun başka bir ulusu veya toplumu vergiye bağlaması
Bir ulusun veya toplumun başka bir ulus veya toplumun topraklarındaki kaynaklarından yararlanması
Bir ülkenin veya toplumun başka bir bölgeye kendi kültürünü yayması ve oranın halkını köle olarak kullanması

Konu ile ilgili aramalar: Emperyalizm Nedir Emperyalizm ödev ara Emperyalizm kelime anlamı Emperyalizm sözlükte ara Emperyalizm ansiklopedi bilgi bankası ara Emperyalizm ne demek Emperyalizm neye denir

Emperyalizm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.