Elektromıknatıs Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Elektromıknatıs Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır
Elektromıknatıs anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Elektromıknatıs Nedir, Elektromıknatıs Ne Anlama Gelir, Elektromıknatıs Ne Demektir, Elektromıknatıs Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Elektromıknatıs ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Elektromıknatıs Anlamı

Elektromıknatıs Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır
Helisel bir yay gibi sarılmış olan ve içinden elektrik akımı geçtiğinde manyetik bir alan yaratan elektrik devresi. Sarımlar arasına genellikle çekirdek adı verilen ferromanyetik bir madde (örneğin, yumuşak demir) konularak akımın manyetik etkisi artırılır. Böylece oluşturulan elektromıknatısın gücü daha çok çekirdeğinin cinsine ve biçimine bağlıdır. Elektrikli zillerde, devre kesicilerde, demir hurdaların istif edilip yüklenmesinde ve daha birçok alanda yaygın biçimde kullanılır.

Bir elektromıknatısın çekim gücü;
Bobindeki sarım sayısı ile doğru orantılı,
Telden geçen akım miktarı ile doğru orantılı,
Pil sayısı ile doğru orantılı,
Pilin gerilimi ile doğru orantılıdır.

Elektromıknatıs her zaman mıknatıslık özelliği göstermez, akım kesildiği an mıknatıslık özelliği de kaybolur.

Nerelerde Kullanılır?

Elektromıknatıslar, elektrik zili, bilgisayar yapımı, telefon, telgraf gibi araçlar ve birçok elektronik aracın yapısında kullanılır. Demir yükleme işleri yapan vinçler, elektromıknatıslarla yüklerini kaldırır. Ayrıca hurda toplama yerlerinde hurdalar elektromıknatıslar sayesinde taşınıp istenilen yere götürülür ve hidroelektrik üretiminde kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Elektromıknatıs Nedir Elektromıknatıs ödev ara Elektromıknatıs kelime anlamı Elektromıknatıs sözlükte ara Elektromıknatıs ansiklopedi bilgi bankası ara Elektromıknatıs ne demek Elektromıknatıs neye denir

Elektromıknatıs ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.