Ekonometri Nedir

Ekonometri anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Ekonometri Nedir, Ekonometri Ne Anlama Gelir, Ekonometri Ne Demektir, Ekonometri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ekonometri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ekonometri Anlamı

Belirli ekonomik olaylar arasındaki matematiksel nitelikteki ilişkileri, istatistik verileri ya da ölçülen büyüklükleri matematiksel işlemlerden geçirerek çözümleme yöntemi. Yöntem uygulanırken belirli ekonomik olayların, belirli bir kuruluş çerçevesine girmesi şarttır. Yöntem, şimdiye değin tek başına kullanılan diğer çözümleme yöntemlerini birleştirerek çözüme gitmeye çalışır. Malzemesi bir yandan istatistik, bir yandan da matematiktir. Değişik ekonomik olaylar arasındaki ilişkileri belirtmek için matematiği bir kanıtlama ve tanıtma aracı olarak kullanır.

Ekonometri, matematiği ekonomik kuramla ilgili varsayımları tanıtma yöntemi olarak, istatistiği ise olaylardan önceki kuramsal bağıntıları doğrulama aracı olarak sıkıca birbirine bağlar.

Konu ile ilgili aramalar: Ekonometri Nedir Ekonometri ödev ara Ekonometri kelime anlamı Ekonometri sözlükte ara Ekonometri ansiklopedi bilgi bankası ara Ekonometri ne demek Ekonometri neye denir

Ekonometri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.