Eczacılık Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgilerEczacılık Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Eczacılık bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Eczacılık bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Eczacılık Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Eczacılık Bölümü Hakkında Bilgiler, Eczacılık Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Eczacılık Bölümü Nedir?

Eczacılık fakülteleri, sentetik, yarı sentetik veya biyolojik kökenli ilaç hammaddelerinin elde edilmesi, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi kaliteli ilaç üretimi ve ilaçların saklanması, kullanılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapar.

Faaliyet Alanları:

Eczacıların çoğunluğu kendilerine veya başkalarına ait eczanelerde, hastane eczanelerinde sorumlu eczacı olarak, ilaç endüstrisinde araştırmacı veya ilaç tanıtıcı olarak çalışabilirler.

Eczacılık Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Kamu kuruluşlarında iş bulma olanakları çok azalmış olan eczacılık fakültesi mezunları serbest eczacı olmak istediklerinde ise eczane açacakları bölge ya da şehir konusunda güçlüklerle karşılaşabilmektedirler. Yabancı dil bildikleri takdirde ilaç fabrikalarının pazarlama bölümüne bağlı olarak “ürün yöneticisi” unvanıyla iş bulabilmektedirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

İş bulma olanaklarının gelecekte daha da kısıtlı olması beklenmektedir.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

İlaç ve kimyasal maddelere alerjisi olmaması

Fen bilimlerine özellikle kimyaya meraklı ve bu alanda başarılı olması

Laboratuar ortamında çalışmaya istekli olması

Sorumluluk duygusu yüksek olması

Dikkatli, tertipli, düzenli olması

İyi iletişim becerisine sahip olması gerekir.
İlgili aramalar: Eczacılık Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Eczacılık Bölümü Hakkında Bilgiler, Eczacılık Bölümü Nasıl, Eczacılık Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Eczacılık Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Eczacılık Bölümünün geleceği nasıl, Eczacılık Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Eczacılık Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Eczacılık Bölümü okuyan maaşı, Eczacılık Bölümü iş bulabilirmi, Eczacılık Bölümü dersleri zor mudur, Eczacılık Bölümü kolay mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.