Dünyadan Bayram Resimleri, Dünyada Bayram Kutlamaları Resimler

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Kurban Bayramı sıfırın altında 15 derece soğuğa rağmen coşkuyla kutlandı.

Yerel saatle 09.00’da Astana’nın en büyük Camisi Nur Astana’yı dolduran binlerce Kazak Kurban bayramını soğuk ve kara rağmen coşku içinde idrak etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in de katıldığı Bayram Namazı öncesinde dışarıda alınan geniş güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

Caminin dışına, avlusuna taşan Kazak vatandaşları adeta soğuğa direndi.

Kurban Bayramı nedeniyle verilen vaazda ise Nurastana Camisi’nin imamı, İslamın barış ve hoşgörü dini olduğuna, herkesin birbirine kenetlenmesi gerektiğine dikkati çekti.

KABE’DE BAYRAM NAMAZI KILINDI

Kurban bayramı namazı, Kabe-i Şerif’te büyük bir kalabalığın katılımıyla kılındı.
Hac farizasını yerine getiren milyonlarca mümin, bayram namazını tekbir sesleriyle inleyen Kâbe’de kıldı. Her ırktan milyonlarca hacı, bayram namazını huşu içinde kılıp okunan hutbenin ardından hep birlikte ellerini semaya açarak dua etti. Hacılar kılınan namazın ardından coşku ile birbirlerinin bayramını tebrik etti.

Japonya’da Kurban Bayramı…

Asya’nın en uzak noktası Japonya’da yaşayan Müslümanlar, başkent Tokyo’da Kurban Bayramını coşkuyla kutladı.

Türkiye tarafından yaptırılan Tokyo Camisi ve Türk Kültür Merkezi’nde bir araya gelen bu ülkede yaşayan Japon, Türk ve farklı milletlerden her yaşta Müslüman camiyi, caminin sosyal tesislerini ve avlularını doldurdu.

Bayram namazının öncesinde Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılırken, Kurban Bayramı hutbesi 3 dilde yapıldı. Namaz ve hutbenin ardından birçok milletten Müslüman, caminin içerisinde ve dışında farklı dillerde bayramlaşırken güzel görüntüler oluşturdu.

Namazın ardından caminin külliye ve sosyal tesis kısmında Müslümanlara kavurma ikram edildi.

Japonya’da kanunlar gereği lisansı olmayan yerlerde kurban kesilemiyor ve bu ülkede genelde Müslümanlar kurbanları başka ülkelere göndererek kestiriyor. Müslüman cemaati özellikle Kurban bayramlarında bu anlamda sıkıntı yaşadıklarını aktarıyor.

Tokyo Cami

Japonca, İngilizce ve Türkçe yapılan üç dilde hutbe sistemi Tokyo’da Cuma namazları başta olmak üzere onlarca milletten Müslümanın anlaması için yapılan yıllardır uygulanıyor.

Japonya’da İslamiyet çok da eski tarihlere dayanmıyor. Uzmanlar, Japonya’ya İslamiyetin Rusya’daki Bolşevik ihtilalinin ardından Orta Asya’da yaşayan Müslümanların bazılarının küçük topluluklar halinde gelerek bu ülkede yayılmaya başladığını belirtiyor.

Tokyo Camisi, Tokyo’ya göç ederek gelen Türk-Tatar grupları tarafından ilk kez şu anda bulunduğu yerde 1938 senesinde hizmete girmiş. Ancak ilk inşa edilen caminin 1986 senesinde yıkıldığı kaydediliyor.

Caminin arsasının daha sonra geleneksel Osmanlı-Türk mimarisinde inşa edildiği ve Japonya’nın Türkiye Cumhuriyeti’ne cami yapılması şartıyla hibe ettiği ifade ediliyor.

Mimari bir şaheser olan Cami Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı ve Tokyo Camisi Vakfı tarafından 2000 yılında tekrar inşa edilmiş.

Caminin inşasında Türkiye’den getirilen ustalar sayesinde sedef kakmalı kapılarından, duvarlarını süsleyen hatlarına kadar Osmanlı kültürünü yansıtan ve Tokyo’daki güzide bir mimari eser olarak dikkati çekiyor.

Bilim adamlarına göre, Japonya’daki Müslüman sayısının diğer milletlerden olan Müslümanlarla birlikte 300 bin civarında olduğu kaydediliyor.

Pakistan’da bayram bir gün sonra başlayacak

Pakistan Hilal Gözetleme Kurumu, Kurban Bayramının 7 Kasım’da kutlanacağını açıklamasıyla, dini görevlerini yerine getirmek isteyen Pakistanlılar, İslam ülkelerinin bayram kutladığı bu günü bayram hazırlığı yaparak ve hayvan pazarlarında geçiriyor.

Ülkede, bir yandan ağustos ve eylül aylarındaki sellerin yaralarını sarılmaya çalışılırken diğer taraftan Kurban Bayramının telaşı yaşanıyor.

Bayramdan üç gün önce resmi tatil ilan edilen Pakistan’da Müslümanlar, arife gününde hayvan pazarlarına akın etti. Pazarda kurbanlık hayvanların çok olmasına rağmen alım gücünün düşük olması ve fiyatların geçen yıla göre yaklaşık iki kat yükselmesi nedeniyle satıcılar, satışların düşük olmasından şikayetçi.

Ülkede, kurbanlık hayvan olarak daha çok inek, deve ve keçi gibi hayvanlar tercih edilirken, pazarlarda büyük baş hayvanlar 1500 ile 2500, küçük baş hayvanlar ise 250 ile 500 lira arasında alıcı buluyor.

İslam dünyasının en fazla nüfusa sahip ikinci ülkesi olan Pakistan’da kurban pazarında ülkenin kültürüne özgü renkli görüntüler göze çarpıyor.

Kına yakılan, rengarenk kurdele ve boncuklarla süslenen kurbanlıklar satışa sunulurken, dini vecibe için satın alınan kurbanlıklar sokak aralarında gezdiriliyor. Kurbanlıklar deve ve öküz gibi büyükbaş hayvanlarsa üzerlerine çocuklar bindiriliyor.

Ekonomik sıkıntılardan bir türlü kurtulamayan ülkede hayvan pazarlarına ilginin geçen yıllara oranla azalması dikkati çekiyor.

Ensonhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.