Dropbox Yasaklanacak mı, Dropbox Türkiye Erişimi

Dropbox Yasaklanacak mı, Dropbox Türkiye Erişimi

Dropbox bilindiği üzere sanal ağ üzerinden kullanıcıların izin verdikleri kişilerle dosyalarını paylaşmalarını sağlayan bir programdır. Hürriyetin haberine göre:

Hacker grubu Redhack’in Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesini kırması gündeme bomba gibi düştü. Bu gelişmenin ardından Dışişleri Bakanlığı, dropbox servisini engellemek için başvuruda bulundu. Peki dropbox neden yasaklanmak isteniyor? Konuyu alanında uzman isimlere sorduk.

Korsanlar, eylemlerine kanıt olarak Türkiye’deki yabancı misyonlarda çalışanların kimlik kopyalarını internette yayınlamasının ardından Dışişleri Bakanlığı, kimlik bilgilerinin paylaşıldığı dropbox isimli yazılımın engellemesi için başvuruda bulundu. Bu ne demek? Aslında bu olay Atatürk’e hakaret içeren videoların yayınlandığı YouTube’un yasaklanmasından farklı değil. Zira YouTube’ta olduğu gibi bu yazılımı da on binlerce insan özel işleri için kullanıyor.

CHIP DERGİSİ YAYIN YÖNETMENİ MAHMUT KARSLIOĞLU

“Bu engelleme girişimleri insanların durumu düşünülmeden yapılıyor, işin kolayına kaçılıyor. Tespit edilen hesapların dondurulması mümkünken tüm yazılımı kapatmak mantıklı olmayacaktır. Kullanıcılar evlerinde bir dosyayı unuttuğunda iş yerine geldiğinde bu dosyaya ulaşabiliyor. Ceza ille de birine kesilecekse bu kullanıcılara değil, dropbox’ın kendisine kesilmeli. Çünkü bu dosyaların paylaşılmasında binlerce kullanıcının bir suçu yok.”

SCROLL.COM.TR GENEL YAYIN YÖNETMENİ ECEVİT BIKTIM

Saçma bir karar… Dropbox’taki sayfayı yasaklamaları yeterli; tüm servisi kapatmak gerekmiyor. Zaten başka bir dosya paylaşım sitesini de kullanabilirler istediklerinde. Örneğni TTNET’in benzeri bir servisi olan Netdisk’te bu olsaydı TTNET’i tamamen mi kapatacaklardı? Kısacası tek şey ilgili link’leri yok etmek.

SYMANTEC GÜNEYDOĞU AVRUPA VE TÜRKİYE BÖLGE TEKNOLOJİ MÜDÜRÜ A. BURAK SADIÇ

“Dropbox’ın engellenmesi, saldırılar sonrası edinilen bilgilerin yayınlanmasına bir engel teşkil etmeyecektir. Çünkü Dropbox, ele geçirilen bilgilerin yayınlanması için kullanılabilecek yöntemlerden sadece bir tanesi. Ayrıca bu engelleme sadece Türkiye internet ağı sınırları dahilinde yapılabilir ve bilgi halihazırda yurtdışına ulaştıysa zaten bir faydası olmayacaktır. Özetle, bu engelleme saldırganlardan çok sıradan kullanıcıların internet kullanımını etkileyecektir. Bunun yanında, kurum çalışanları arasında bilgi paylaşımının güvenliği söz konusu ise izlenmesi gereken birkaç tane adımdan bahsedebiliriz. Öncelikle, kurum bilgilerinin güvenli kurum sistemlerinin dışına çıkarılmasının kontrolü ve engellenmesi için veri sızıntısı tespit ve önleme çözümleri kullanılabilir. İkinci aşamada, kurumun dışına çıkması gereken dosyaların şifrelenmesi ve kimin erişebileceğinin kontrolü için kuvvetli kimlik doğrulama yöntemleri kullanılmalı. En son olarak da bu adımların bütününü içeren güvenli dosya paylaşımı programları devreye alınıp kurum kullanıcılarına sunulabilir. Eğer bu ve benzeri adımlarla çalışanların bilgiyi güvenle paylaşabileceği yöntemler sunulmaz ise kamu ve özel tüm sektörlerin çalışanları, kullanım kolaylığından ötürü Dropbox ve benzeri araçları mevcut halleriyle kullanıp risk oluşturmaya devam edecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.