Disk Kayması Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Disk Kayması Nedir, Disk Kayması Ne Anlama Gelir, Disk Kayması Ne Demektir, Disk Kayması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Disk Kayması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Disk Kayması Anlamı

Disk Kayması Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi
Omurgaya esneklik sağlayan ve omurlar arasında yer alan bir ara madde olan disklerin yerinden oynaması. Diskler, ortada yumuşak, süngerimsi bir madde ile; onu çevreleyen, halka biçimindeki bir bağdokusundan oluşmuştur. Bu bağdokunun herhangi bir nedenle yırtılması ya da zayıflaması, içteki yumuşak çekirdeğin dışarı kayıp çevredeki bir ya da birkaç spinal sinir köküne basınç yapmasına neden olur. Bu da şiddetli ağrılara yol açar. Buna bel fıtığı ya da disk hernisi de denir.

Omurilik kanalına kontrast madde verilerek röntgen filmiyle kayma olup olmadığı anlaşılır. Bazı durumlarda omurga iki yandan çekilerek, disk yerine oturtulur. Bazen de ameliyatla kayan disk çekirdeği çıkarılır. Hasta mutlaka sert yatakta yatmalıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Disk Kayması Nedir Disk Kayması ödev ara Disk Kayması kelime anlamı Disk Kayması sözlükte ara Disk Kayması ansiklopedi bilgi bankası ara Disk Kayması ne demek Disk Kayması neye denir

Disk Kayması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.