Dirhem Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Dirhem Nedir, Dirhem Ne Anlama Gelir, Dirhem Ne Demektir, Dirhem Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Dirhem ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Dirhem Anlamı

Okkanın dört yüzde biri olup eskiden kullanılan bir ağırlık ölçüsü. İlk kez Halife Ömer tarafından 2.97 gr. olarak bastırıldı. Bu ağırlık ülkeden ülkeye değişiyordu. Örneğin İstanbul’da kullanılan dirhem 3.207 gram; Mısır’da kullanılansa 3.0884 gr. ağırlığındaydı. Ayrıca özensiz basılışı da bu ağırlıkların tam uygulanışını önlüyordu.

Örneğin Kahire’de kurulan bir inceleme komisyonu 3,0884 gr. olması gereken dirhemlerin 3,0898 gr. geldiğini saptamıştı. 1933’te Türkiye’de kullanımdan kaldırıldı. Sözcük, Fas’ın 100 Fas Frangı değerindeki para birimi anlamına da gelir.

Konu ile ilgili aramalar: Dirhem Nedir Dirhem ödev ara Dirhem kelime anlamı Dirhem sözlükte ara Dirhem ansiklopedi bilgi bankası ara Dirhem ne demek Dirhem neye denir

Dirhem ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.