Dinozor Nedir Dinozorlar Ne Zaman Yaşamışlardır

Dinozor Nedir Dinozorlar Ne Zaman Yaşamışlardır
kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Dinozor Nedir, Dinozor Ne Anlama Gelir, Dinozor Ne Demektir, Dinozor Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Dinozor ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Dinozor Anlamı

Yaklaşık 220 milyon yıl önce ortaya çıkmış ve 65 milyon yıl önce soyu tümüyle tükenmiş dev sürüngenlere verilen ad. Dinozor, Yunanca kökenli bir sözcüktür. Korkunç kertenkele’ anlamına gelir. Ataları ve ilkel örnekleri küçük olmasına rağmen, dinozorlar yeryüzünde yaşamış en büyük kara hayvanlarıdır. Dinozorlar başlangıçta etçil hayvanlardı. Ancak zaman içinde, bitkiyle beslenmeye başlayan türleri de ortaya çıktı. Çin’den Arjantin’e Amerika’dan Almanya’ya kadar dünyanın hemen her yerinde dinozor fosillerine rastlanır. Çünkü dinozorların yaşadığı dönemde yeryüzünde kıt’aların dağılımı bugünkü gibi değildi; Pangea adında tek bir süper kıt’a vardı. Dinozorlar da bu süper kıt’anın her yanında yaşıyordu. Pangea 180 milyon yıl kadar önce parçalandı ve parçaları birbirinden uzaklaşmaya başladı. Kıt’alar zamanla günümüzdeki dağılıma ulaştı.

Konu ile ilgili aramalar: Dinozor Nedir Dinozor ödev ara Dinozor kelime anlamı Dinozor sözlükte ara Dinozor ansiklopedi bilgi bankası ara Dinozor ne demek Dinozor neye denir

Dinozor ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.