Dericilik Teknikeri Mesleği Nedir, Şartları ve Maaşları

Dericilik Teknikeri Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Dericilik Teknikeri Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için Dericilik Teknikeri Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Dericilik Teknikeri Mesleği

TANIM

Ham deri veya kürkün, çeşitli işlemlerle kullanıma hazır hale getirilmesinde deri ve lif teknoloğu ile deri işlemecileri arasında görev yapan kişidir.

GÖREVLER

Deri ve lif teknoloğu tarafından hazırlanan plana göre, işlenecek derinin seçimi, temizlenmesi, kimyasal eriyikler içinde bekletilerek tabaklanması, kurutulup gerdirilmesi ve boyanması işlemlerinde,

Görev alacak kişileri ve çalışma sürelerini belirler,
Her aşamada yapılan işin kalitesini kontrol eder,
Sorun çıktığında yetkililere bildirir ve çözümüne katkıda bulunur,
Ürünün maliyetini hesaplar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Deri işleme ve uygulamasında kullanılan otomatik makineler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Deri teknolojisi teknikeri olmak isteyenlerin;

Biyoloji (Anatomi) ve kimyaya ilgili ve bu alanlarda başarılı,
Renkleri ayırdedebilen,
Başkalarını yönlendirebilen ve denetleyebilen,
Uzun süre ayakta durabilecek kadar dayanıklı,
Kötü kokulu ve nemli ortamdan rahatsız olmayan

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Deri teknolojisi teknikerleri deri işlenen fabrika ve atölyelerde, tabakhanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı kokulu, kirli ve ıslaktır. İş genellikle ayakta yapılır. Zaman zaman büroda da çalışırlar. Çalışırken mühendislerle ve işçilerle iletişim halindedir.

MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi;

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (Bolu) Gerede Meslek Yüksekokulu
Adnan Menderes Üniversitesi (Aydın) Karacasu Meslek Yüksekokulu

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Biga M.Y.O.

İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler M.Y.O.

Niğde Üniversitesi (Bor Halil – Zöhre Ataman M.Y.O.)
Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta) Yalvaç M.Y.O.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu M.Y.O.
Uşak Üniversitesi MYO

“Deri Teknolojisi” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,

Lise veya dengi okul mezunu olmak,

· Meslek liselerinin “Ayakkabı Teknolojisi, Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi, Ayakkabıcılık, Deri Konfeksiyon, Deri- Hazır Giyim, Deri Teknolojisi, Kimya, Kimya Teknolojisi” alanından mezun olanlar “Deri Teknolojisi” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim Başarı Puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge’leri (METEB) ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerin diğer alanlarından veya genel liselerden mezun olanlar/olacaklar kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve yeterli “YGS-2“ puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Deri teknolojisi teknikerliği eğitimi, İlköğretimden sonra 3 yıl, liseden sonra 1,5 yıl olup 1 ve 2. sınıflarda 3’er aylık staj kamu ve özel kuruluşlarda yapılabilmektedir.

Eğitimin;

1. sınıfında; Kimya, Fizik, Temel Matematik, Deri Histolojisi (Doku Bilimi), Endüstriyel Mikro Biyoloji (Derinin Korunması), Dericiliğe Giriş, Bilgisayar, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil (İngilizce), Genel Deri Teknolojisi, Deri Makineleri, Analitik Kimya, Ham Deri ve Ticareti, Yabancı Dil, Türk Dili, Bilgisayar,

2. sınıfında; Büyükbaş Deri Teknolojisi, Küçükbaş Deri Teknolojisi, Kürk Teknolojisi, Endüstri Teknolojisi, Sanayi Histolojisi, Deri Kimyası, Bilgisayar, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Teknolojik Olgunluk, İşyeri Yönetimi, Ekonomi, Deri Artıkları ve Kullanımı, Deride Fiziki Testler, Deride Kimyasal Testler, Boyama, Finisaj Baskı, Deontoloji, Bilgisayar, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersleri okutulur.
Ayrıca her iki sınıfta 3’er aylık staj vardır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Deri Teknolojisi” Ön Lisans Diploması ve “Deri Teknolojisi Teknikerliği” unvanı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu meslekte çalışma olanakları oldukça geniştir.

Bu alanda eğitimli insan sayısı az olduğundan bu eğitimi alanlar kolayca ve yüksek ücretle iş bulabilmektedirler. Ancak son bir kaç yılda Türkiye’nin dış pazar payının küçülmesi bu sektörü olumsuz etkilemiş olmasına karşın bunun geçici olduğu düşünülmektedir.

Meslek mensupları özel ve kamu işletmelerinde iş bulabilmektedirler. Özellikle İzmir ve İstanbul deri sanayiinin gelişmiş olduğu illerimizdir.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Eğitim süresi içinde yapılan staj dönemlerinde staj yapılan kuruluşlarda, yasaların belirlediği ücret alınmakla birlikte işverenler daha fazla ücret de ödemektedirler. Bu süre içinde sigortaları yapılmaktadır.

Ayrıca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumundan kredi alabilmektedirler.

EĞİTİM SONRASI

Dericilik sektöründe işçi ücretleri oldukça yüksektir. Mesleki eğitimini tamamlayanlar, tecrübe, çalışma yılı ve pozisyonlarına bağlı olarak asgari ücretin 4-10 katı ücret alabilmektedirler.

MESLEKTE İLERLEME

“Deri Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Deri Mühendisliği” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

Deri Teknolojisi Teknisyeni.

EK BİLGİLER

SORUMLULUK

Meslek mensupları üretimin her aşamasında kaliteden ve üretimde hata yapılmamasından sorumludur. Yanlış yapılan üretimden geri dönüş olmadığından azami dikkat ve özen gösterilmelidir.

İŞ GÜVENLİĞİ

Makinelerle çalıştığından iş güvenliği önemli bir yer tutmaktadır.

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

Meslek elemanları,
ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları
ve Kontenjanları Kılavuzu-2008,
ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi-2000
Meslek Yüksekokulları ile Açık öğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2010 Kılavuzu,
2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu,
Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

· İlgili eğitim kurumları,
· Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr

Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/
Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.