Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgilerDeniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Deniz Ulaştrma İşletme Mühendisliği bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği programının amacı hem denizde güverte ve makine zabiti hem de denizcilik şirketlerinde çalışabilecek elemanlar yetiştirmektir. Bu programda okuyan öğrenciler 1. sınıfın sonunda üç anabilim dalından birini seçmek durumundadırlar. Bunlar:

1. Gemi Yönetimi Mühendisliği (Güverte)

2. Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (Makine)

3. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (İşletme)

Bu üç daldan mezun olanlara “Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Lisans Diploması” verilmektedir. Diplomada dal adı belirtilmektedir.

Faaliyet Alanları:

Güverte mezunları; 4. kaptan olarak işe başlayarak, belli hizmet dönemlerinden sonra kaptanlığa kadar yükselebilirler. Vardiya tutar ve geminin güvenli bir biçimde seyrini, limanlara yanaşıp geminin yükünü boşaltmasını ve yeni yük almasını sağlar.

Makine mezunları; 4. Makine zabiti olarak işe başlayarak belli hizmet dönemlerinden sonra başmühendisliğe kadar yükselirler. Makine dairesinde nöbet tutmak, gemideki tüm makine donanımının bakımını yapmak, aksaklıkları saptayıp onarmak ve makinelerin düzenli olarak işleyişini sağlamak görevleri arasındadır. Çalışma ortamı kapalı ve gürültülüdür.

İşletme mezunları; denizcilikle uğraşan firmalarla yatırımları değerlendirme, gemilerin ve yüklerinin sigorta işlemleri, limanlarda yüklenen veya boşaltılan mallarla ilgili işlemleri, uluslar arası iş yapan firmalarda gemilere yük, yüke gemi bulunması gibi işleri yürütürler.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Bu bölüm mezunları, Ulaştırma Bakanlığına veya özel sektöre ait denizcilik firmalarında görev alırlar. Denizde görev yapacak elemanlar için iş bulma şansı çok yüksektir. Karada çalışacakların iş bulma ve ilerleme olanakları iyi İngilizce bilmeye ve mesleki ehliyete bağlıdır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Ülkemizde deniz yolu ile ulaşıma ve ticarete verilen önem giderek artmaktadır. Bu durum mezunların iş bulmalarını kolaylaştıracaktır.

Deniz Ulaştrma İşletme Mühendisliği Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

1) Gemi Yönetimi Mühendisliğini seçenlerde olması gereken nitelikler:

Matematik, özellikle fiziğe ilgili ve bu konularda başarılı olması

Bedence sağlam ve güçlü olması

Açık havada çalışmaktan hoşlanması

Aileden uzak kalabilmesi

Yöneticilik vasıflarına sahip olması

Çok dikkatli, sabırlı, sorumluluk duygusu güçlü olması

2) Gemi Makineleri İşletme Mühendisliğini seçenlerde olması gereken nitelikler:

Matematik, özellikle fiziğe ilgili ve bu konularda başarılı olması

Teknolojiye ilgi duyması ve mekanik konularda başarılı olması

Denizde ve kapalı mekanlarda çalışmaktan sıkılmaması

Bedence sağlam ve güçlü olması

Çok dikkatli, sabırlı olması

Fikirlerini başkalarına aktarabilme ve ikna yeteneği yüksek olması

İleriyi görebilme ve fırsatları sezme yeteneğine sahip olması

Yüksek iletişim becerisine sahip olması

Sorumluluk duygusu gelişmiş olması

Analitik düşünme yeteneğine sahip olması

Hukuk ve ekonomiyle ilgili olması gerekir.
İlgili aramalar: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Deniz Ulaştrıma İşletme Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nasıl, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Deniz Ulaştrma İşletme Mühendisliği Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünün geleceği nasıl, Deniz Ulaştrma İşletme Mühendisliği Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü okuyan maaşı, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü iş bulabilirmi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü dersleri zor mudur, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü kolay mı

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri” için bir yorum

  • 12 Temmuz 2012 tarihinde, saat 19:13
    Permalink

    Ben imzirde oturuyorum Nevvar Salih İşgören okulu var onunda denizclik alanı varmıi mesela oraya gitsem ne olurum ne kadar maaş alırım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.