Çocuk Hakları Günü Nedir Ne Zamandır?

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Çocuk Hakları Günü Nedir, Çocuk Hakları Günü Ne Anlama Gelir, Çocuk Hakları Günü Ne Demektir, Çocuk Hakları Günü Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Çocuk Hakları Günü ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Çocuk Hakları Günü Anlamı

Her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü, Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak ilân edilmiştir. Cenevre’de yayımlanan Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde; çocuk sağlığının, çocukları korumanın ve onları iyi yetiştirmenin önemi ve dünya çocuklarının ortak hakları yer alır. Ayrıca sözleşmede; her çocuğun birer birey olarak topluma karşı bazı temel hak ve özgürlüklere doğuştan sahip olduğu, her çocuğa sağlıklı büyüme ve eğitim haklarının sağlanması, çocukların felâket zamanlarında ilk önce kurtarılması ve toplumsal güvence altına alınarak geleceklerinin garantiye alınması, sömürüye karşı korunması gibi ilkeler yer almıştır.

Birleşmiş Milletlerin özverili çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülke tarafından imzalanmış olması, barışın ve hoşgörünün egemen olduğu bir dünyanın kurulması yolunda atılmış önemli bir adımdır. Çocuk haklarının tanınması, bir ülkenin toplumsal gelişmişlik düzeyinin göstergesidir. Cumhuriyetin kurulmasından bu yana çocuklara en iyi olanakları sağlamaya çalışan Türkiye, çocuk haklarının korunması alanındaki uluslar arası çabalara da büyük destek verir.

Konu ile ilgili aramalar: Çocuk Hakları Günü Nedir Çocuk Hakları Günü ödev ara Çocuk Hakları Günü kelime anlamı Çocuk Hakları Günü sözlükte ara Çocuk Hakları Günü ansiklopedi bilgi bankası ara Çocuk Hakları Günü ne demek Çocuk Hakları Günü neye denir

Çocuk Hakları Günü ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.