Çiyan Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri – Çiyan Zehirli midir Zararlı mıdır

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Çiyan Nedir, Çiyan Ne Anlama Gelir, Çiyan Ne Demektir, Çiyan Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Çiyan ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Çiyan Anlamı

Çiyan Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri – Çiyan Zehirli midir Zararlı mıdır
Eklem bacaklılar (Arthropoda) şubesinin, kırkayaklar (Myriapoda) sınıfının, çiyanlar (Chilopoda) takımındaki türlere verilen genel addır. Uzun ve yassı vücutludurlar. Büyüklükleri 3 mm ile 35 cm arasında değişir. Baş bölgesi belirgin bir şekilde gövdeden ayrılmıştır. Ilıman bölgelerde yaşayanlar kırmızı-kahverengidir. Tropiklerde yaşayanları ise kırmızı, sarı, yeşil ya da bunların değişik birleşimlerinden oluşan renklere sahiptir. Baş üstten basıktır ve ön tarafında antenler bulunur. Gövde çok sayıda halkadan oluşmuştur. Her halkada bir çift bacak vardır. Hepsi etçildir. Canlı olarak yakaladıkları eklembacaklı, salyangoz ve solucanlarla beslenirler. Avlarının yakalanmasında zehir bezleri büyük bir rol oynar. Bazı büyük türlerinin sokması insanlar için tehlikeli olabilir. Işıktan kaçarlar. Gündüzleri, ağaç kabukları, büyük ve yassı taşların, yaprakların altına saklanırlar. Yalnız geceleri ortaya çıkarlar. İnsanların burun ve kulaklarına da girdikleri olur. Uzun bacaklı olduklarından hareketleri hızlıdır. Tür sayısı 3000 kadardır. Dünyanın sıcak ve tropik bölgelerinde geniş olarak yayılmışlardır. Ülkemizde de bulunurlar.

Konu ile ilgili aramalar: Çiyan Nedir Çiyan ödev ara Çiyan kelime anlamı Çiyan sözlükte ara Çiyan ansiklopedi bilgi bankası ara Çiyan ne demek Çiyan neye denir

Çiyan ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.