Çilek Nedir Nerede Yetişir, Nasıl Yetişir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Çilek Nedir, Çilek Ne Anlama Gelir, Çilek Ne Demektir, Çilek Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Çilek ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Çilek Anlamı

Gülgiller (Rosaceae) familyasından Fragaria türündeki bitkilere verilen ad. Çiçekleri beyaz olan çileğin meyvesi kırmızı ve suludur. Çok yıllık bir bitkidir. Türkiye’de daha çok Karadeniz Ereğlisi ve Bursa’da yetiştirilir. Çileğin yaklaşık 600 çeşidi vardır ve ülkemizde de altı çeşidi yetişir: İri meyveli frenk çileği, turfanda yetiştirilen sera çileği, aroması yüksek Arnavutköy çileği, genellikle reçel yapımında kullanılan Ereğli çileği, Bursa çileği ve ormanlarda yetişen yaban çileği.

C vitamini yönünden oldukça zengin olan çilek, sofralık olarak tüketilebileceği gibi reçel, pasta, şekerleme, dondurma, meyve suyu sanayinde de kullanılır. Kanı temizleyen çilek aynı zamanda sindirim sistemini de rahatlatır. Cilt için yararlı olduğundan kozmetik sanayiinde de kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Çilek Nedir Çilek ödev ara Çilek kelime anlamı Çilek sözlükte ara Çilek ansiklopedi bilgi bankası ara Çilek ne demek Çilek neye denir

Çilek ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.