Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgilerÇevre Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Çevre Mühendisliği bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Çevre Mühendisliği bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Çevre Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Çevre Mühendisliği Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir?

Gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan toprak, su, hava kirliliğinin giderilmesi konusunda yapılacak çalışmaların tasarımı, projelendirilmesi ile insan sağlığına ve refahına uygun çevre koşullarının sağlanması konularında eğitim ve araştırmanın yapıldığı bir mühendislik programıdır.

Faaliyet Alanları:

Çevre mühendisleri tüm üretim – tüketim faaliyetlerinin insana ve doğaya zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi için gereken önlemleri araştırır, atıkların sağlığa zararlı hale gelmeye başladığı miktarı saptar. Yerleşim merkezlerinin altyapı sistemlerinin insan sağlığına en uygun biçimde yapılıp işletilmesi için gereken önlemleri alır.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Çevre mühendislerinin çoğu planlamacı olarak bakanlıklar ve belediyeler gibi kamu kuruluşlarında görev alırlar. Sağlık Bakanlığı ve Çevre Genel Müdürlüğünde çevre mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Uzmanlaştıkları konulara göre belediye ya da kişi ve firmaların araştırma ve planlama işlerini, belediyelerce ihaleye çıkarılan şehir imar planlarını hazırlama, ulaşım, doğal çevre ve turizm planlaması korularında çalışma olanağına sahiptirler.

Çevre Mühendisliği Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu

Çevre mühendisliği çağımızın sorunu olan çevre kirlenmesini önlemeyi hedef alarak insan ve çevre sağlığını korumayı amaçladığı için önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacaktır.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

Araştırmaya meraklı, yaratıcı olması

Dikkatli ve titiz bir gözlemci olması

İşbirliğine açık olması

Fen bilimlerine özellikle kimya ve biyolojiyle ilgili ve bu alanda başarılı olması

Gözlem verilerini bütünleştirme yeteneğine sahip olması

Çevre sorunlarına duyarlı olması

Ekonomi ve sosyoloji gibi sosyal alanlara da ilgi duyması

Daha iyi ve sağlıklı bir çevre yaratabilmek için mücadeleci bir kişiliğe sahip olması gerekir.
İlgili aramalar: Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Çevre Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Çevre Mühendisliği Bölümü Nasıl, Çevre Mühendisliği Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Çevre Mühendisliği Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Çevre Mühendisliği Bölümünün geleceği nasıl, Çevre Mühendisliği Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Çevre Mühendisliği Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Çevre Mühendisliği Bölümü okuyan maaşı, Çevre Mühendisliği Bölümü iş bulabilirmi, Çevre Mühendisliği Bölümü dersleri zor mudur, Çevre Mühendisliği Bölümü kolay mı

Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri” için 3 yorum

 • 11 Ocak 2014 tarihinde, saat 21:03
  Permalink

  Arkadaşlar. Ben Samsun 19 Mayıs üniversitesi 4. sınıf çevre mühendisi öğrencisiyim. Öncelikle Çevre mühendisliğini iyi araştırmanızı tavsiye ederim. Yeni gelen 1. sınıflar hep çevre düzenlemesi gibi fikirlerle geliyor. Mesela Bir binanın kanalizasyon bağ bahçe düzenlemesi gibi. Çevre mühendisliği bu değildir. O işlere peyzaj mimarlığı bakar. Öncelikle çevre mühendisliği Atık temizleme üzerine kurulu mühendislik sistemidir. Ana gayesi budur. Fakat diğer iş alanlarınada değinicem. Bir hocamızın lafı vardır. Bizim mühendisliğimiz su ve insan hayatı olduğu sürece devam edecektir. Çok doğru bir laf. İnsanların oluşturduğu su atıkları katı atıklar evsel atıklar vb. hepsiyle biz ilgileniyoruz. Bizim mesleğimizde para sınırı yoktur. Her meslekte oldugu gibi. Siz kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar ekmeğini yersiniz. Bakın ben 2 senedir staj yapıyorum. Staj yaptıgım yerlerden bir tanesi arıtma tesisiydi. Tesisin neredeyse %80 i çevre mühendisiydi. Stajerleri saymıyorum. Yani iş konusunda sıkıntıya düşücek bi durumumuz yok. Arkadaşlar yeni bir bölüm oldugu için mesliğin temellerini bizler atıyoruz. Bir makina veya inşaat mühendisi gibi değilliz. 1970 senesinde işe girmiş makina mühendisi hala piyasada bunu da göz önünde bulundurun. Tamam köklü meslekler herzaman iş bulur ama iyi pozisyonlarda bulamaz. Çevre mühendisliğinin geçmişi 20 senedir. yani 4 seneden 5 dönem mezun vermiştir. Piyasada yeni yeni nitelikli insanlar var. Bu bizim içini iyi birşey.

  Meslek gruplarına ve iş alanlarına gelince. Arkadaşlar temel olarak aklınıza hangi katık geliyorsa orda bir çevre mühendisi var olmak zorundadır. Kanun kural bunu söylüyor. Hastane fabrika Katı atık depolama yerleri. (İlaç firmaları) geri dönüşüm tesisleri. Bunlar temel çalışabileceginiz yerleri. Alacağınız İSO belgeleriyle, İnşaat şantiyelerinde. İş ve iş güvenliği uzmanlığında, Bakanlıklarda belediyelerde Devlet su işlerinde.İSKİ de ve aklıma gelmeyen bir çok yerde. (Özellikle belediyeler deli gibi arıyor. İlçenin pis sularını yönetebilmek için. Belediyeler bizim için çok önemli.) Şunu unutmayın arkadaşlar. İnsan hayatı oldukça bizde varız.

  Maaş konusuna gelince. Benim bir üst dönemim mezun oldu. Erkekler askere gittiler asker olamayana iş yok :) Bayan arkadaşlar hemen iş buldular. Bir arkadaşım 1.500 lirayla başladı. Sabah 9 akşam 17.00 Artı primi var. Bir arkadaşım belediyede işe girdi. Proje üretiminde şuan maaşı 1400 lira altına araba verdiler. Erkeklerden daha haber yok askerten dönünce bakıcaz. :) Bir mühendis deneyimsiz 1500 lira kazanabiliyorsa öpüp başına koymalı. Ayrıca çevre danışmanlık şirketlerinin kazançları ortada. En kötü atık kontrolu bugun 300 tlden başlıyor. Ayda 2 kere bu olmak zorunda 600 tl demektir. 10 firmadan 6 bin Tl. İmza çok önemli birşey :)

  Kısacası arkadaşlar çevre mühendisine her yerde iş vardır. Biz simdiden iş başvurularını kontrol etmeye başladık. Çevre mühendisi olarak arattıgınız zaman internette en az 25 ilan çıkıyor tek sitede.Değerlendirmenizi iyi yapın. Ve mutlaka tercih etmeden önce Çevre mühendisi okuyanı ve çalışanıyla görüşün. Yeniliğe çok açık olan bir meslek oldugu için mevzuat değişebiliyor.

  Son olarak bu detayı eklemek istiyorum. 3 4 yıl piyasada çalışmış çevre mühendisinin aldığı maaş 4 bin 5 bin arasıdır. en kötüsü 3 bin alır. Örnekleri çok mevcut. Çevre mühendisliği odasından takip edebilirsiniz maaş çizelgelerini. Kaliteyi düşürmemek için yani hamal gibi çalışmamak için maaş çizelgesi tutan tek odadır. Bu maaş çizelgesine göre iş ilanları ve maaş teklifleri sunulur saygılar.

 • 03 Ekim 2012 tarihinde, saat 20:43
  Permalink

  hiç bilmiyorum ama makine müh. bence daha iyidir iş alanı olarak ben olsam makine seçerim.

 • 02 Ağustos 2012 tarihinde, saat 00:02
  Permalink

  iyi universitede cevre mı kotu unvrsetede makına mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.