Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgilerCevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir?

Cevher Hazırlama, çalışma disiplini ve dayandığı bilimsel konular bakımından, Maden Mühendisliği ile Metalurji ve diğer teknolojiler arasında özgün bir yer işgal etmektedir. Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen doğal kaynakların metalurji, demirçelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır. Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren bir sanayi dalıdır. Söz konusu işlemlerle ilgili, bir tesisin tasarımı ve çalıştırılması gibi teknolojik işlemler Cevher Hazırlama Mühendisliğinde önem kazanmaktadır. Bölümde; matematik, fizik, kimya gibi temel dersler 1. ve 2. yarıyıl; termodinamik, parça mekaniği, metalurji, zenginleştirme yöntemleri, endüstriyel hammaddeler, flotasyon ve flokülasyon… gibi dersler diğer dönemlerde okutulur.

Faaliyet Alanları:

Metalurjik zenginleştirme, altın, platin ve değerli metaller üretimine yönelik zenginleştirme, demir-çelik, cam, seramik, çimento endüstrisi, gübre, yem sanayi, deterjan, boya sanayi, inşaat agrega malzemeleri, dolgu, boya ve sert plastik endüstrisi, termik enerji santralleri kırma ve öğütme sistemleri, temiz katı yakıt üretimi (kömür hazırlama tesisleri), nükleer hammadde üretimi ve teknolojisi, artık değerlendirme, toprak ıslah çalışmaları gibi pek çok alanda faaliyet gösteren özel ve kamu kuruluşlarında görev alabilirler.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen katı doğal kaynakların metalurji, demir-çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsamaktadır. Bu bağlamda Cevher Hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren konularda endüstrinin gereksinim duyduğu bir uzmanlık dalıdır. Bunların yanında, kömür harmanlama ve biriktirme tesisleri, kırma taş ve öğütme tesisleri cevher hazırlama mühendislerinin çalışabileceği bazı ek alanlardır. İş tecrübesine göre kazanç durumları değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

Matematik ve fizik alanlarında başarılı olması

Teknolojiye ilgi duyması, mekanik konularında başarılı olması

Çok dikkatli ve sabırlı olması

Ekip çalışmasına açık olması

Araştırma, planlama ve uygulama yeteneğine sahip olması

Hızlı sayısal düşünme gücü ve zihinsel yeteneğine sahip olması

Yeniliklere ve gelişmelere açık olması

Yaratıcı olması

Beyin – el koordinasyonunun yüksek olması
İlgili aramalar: Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nasıl, Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümünün geleceği nasıl, Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü okuyan maaşı, Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü iş bulabilirmi, Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü dersleri zor mudur, Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü kolay mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.