Burçlar Gerçek midir, Burçlar ile ilgili bilgiler

Burçlara inanılır mı, burçlar ile ilgili bilgiler nelerdir ve burçların bilimsel geçerkliği varmıdır

Merhabalar. Bugün burçlarla ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız. Astrolojide burçlar koçun ile noktasında yani 0 derece ve 360 derece Balıkla bbiterek ortaya çıkarılmıştır.

Burçların dereceleri

1. Koç 0 derecedir

2.Boğa 30 derecedir.

3. İkizler 60 derecedir.

4. Yengeç 90 derecedir.

5. Aslan 120 derecedir.

6. Başak 150 derecedir.

7. Terazi 180 derecedir.

8. Akrep 210 derecedir.

9.Yay 240 derecedir.

10.Oğlak 270 derecedir.

11.Kova 300 derecedir

12.Balık 330 derecedir.

Burçlar 4 elemente ayrılır. Bunlar Ateş hava su ve topraktır. Ateş gurubundaki burçlar; koç aslan ve yaydır.

Su grubuna giren burçlar ise; yengeç akrep ve balıktır.

Hava grubuna girenler ise Terazi kova ve ikizlerdir.

Dini Yönden Burçlara inanmak

Zeyd ibni Halid el-Cühenî (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hudeybiye’de gece yağan yağmurun ardından sabah namazını kıldırdı. Namazı bitirince insanlara yöneldi ve şöyle dedi:

‘Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?’
Sahabeler:

−Allah ve Rasulü daha iyi bilir dediler. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

−‘Allah-u Teâlâ dedi ki: Kullarımdan bazıları bana inanmış, bazıları da inkâr etmiş oldu. Kim Allah’ın kerem ve rahmetiyle bize yağmur yağdı derse o kimse inanmış ve burçların tesirini inkâr etmiştir. Kim de şu ve şu yıldızın etkisiyle bize yağmur yağdı derse o kimse beni inkâr etmiş ve burçların tesirine inanmıştır.”

Buhari

Dergi ve gazetelerdeki şans burçlarına bakmak da bu anlamdadır. Kısmetinde yıldızların ve gezegenlerin etkisi olduğuna inanırsa müşrik’tir. Eğlence olsun diye okursa asidir, günahkârdır. Çünkü şirk olan bir şeyi okuyarak eğlenmek caiz değildir. Ayrıca, şeytan kalbine yazılanlara inanmayı sokabilir. Şirk’e düşmesine sebep olur.

Allah (Azze ve Celle) faydalı kılmadığı şeylerde faydalı olduğuna inanmak da şirk’tir. Bazıları, nazarlıklarda fayda olduğuna inanırlar. Bu ya kâhinin veya büyücünün söylemesiyledir, ya da eskilerden kalan bir inançtır. Nazar değmesini engellediğini sanarak boyunlarına veya çocuklarına takarlar. Vücutlarına bağlarlar. Arabalarına ve evlerine asarlar. Değişik taşlı yüzükler takarlar. Onlarla ilgili, belaları uzaklaştırdığı ve ortadan kaldırdığı şeklinde çeşitli şeylere inanırlar.

Şüphesiz bu Allah’a tevekkülü yok eder. İnsanın ancak zayıflığını artırır. Bu haramda çare aramaktır. Asılan nazarlıkların çoğunda açıkça şirk, şeytanlardan ve bir takım cinlerden yardım isteme vardır. Bazı hilekâr büyücüler, Kur’an’dan ayetler yazarlar ve yanına şirk olan yazılar karıştırırlar. Bazıları da Kur’an ayetlerini necasetle (pislikle) veya hayız kanı ile yazar. Bütün bunların asılması ya da bağlanması Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şu hadisiyle haramdır:

“Kim bir nazarlık/muska asarsa şirk koşmuştur.”

Ahmed Müsned 4/156, Albânî Es-Silsiletü’s-Sahiha 492

Bunları takan, Allah’tan başka bu eşyaların da fayda ya da zarar verdiğine inanırsa büyük şirk işleyerek müşrik olmuştur. Şayet onların, fayda ya da zarar gelmesine bir sebep olduğuna inanırsa ki Allah bunları sebep kılmamıştır o kimse küçük şirk işlemiştir.

Yararlanılan Kaynaklar: islam-tr.com

Burçlar ile ilgili tüm yazılarımız için burayı tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.