Bulut Nedir, Bulut Nasıl Oluşur?

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Bulut Nedir, Bulut Ne Anlama Gelir, Bulut Ne Demektir, Bulut Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Bulut ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bulut Anlamı

Bulut Nedir, Bulut Nasıl Oluşur?
Yükseklerde oluşan çok küçük su damlacıkları ya da buz kristalcikleri topluluğu. Yükseklere doğru çıkıldıkça havanın basıncı azalır. Yeryüzünde ısınarak genleşen ve bu nedenle hafifleyen hava kütleleri, yavaş yavaş yükselir, ısı yitirerek soğur. İçinde bulunan su buharını taşımayacak kadar soğuduğunda, doyma sınırı aşılmış yoğunlaşmaya yol açılmış olur. Bu sırada hava sıcaklığı sıfır dereceden yüksekse su damlacıkları, 0oC’un altındaysa buz kristalcikleri oluşur. Bulutlar da ya bu damlacıklardan ya da kristalciklerden meydana gelir. Bunlar, havanın karşı koyması ve yükselen hava kütlesinin etkisiyle yere düşmez; sanki asılı kalır.

Bulutların ana türleri sirüs (tüy bulut), kümülüs (yığın bulut), stratüs (katman bulut) ve nimbus (yağmur bulutu) olmak üzere dört adettir. Ayrıca ara (geçiş) türleri de vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Bulut Nedir Bulut ödev ara Bulut kelime anlamı Bulut sözlükte ara Bulut ansiklopedi bilgi bankası ara Bulut ne demek Bulut neye denir

Bulut ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.