Buğday Nedir Nerede Hangi Bölgede Yetişir, Nasıl Yetişir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Buğday Nedir, Buğday Ne Anlama Gelir, Buğday Ne Demektir, Buğday Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Buğday ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Buğday Anlamı

Buğday Nedir Nerede Hangi Bölgede Yetişir, Nasıl Yetişir
Birçeneklilerin buğdaygiller familyasından bir tahıl bitkisi (Triticum). Türkiye’nin en önemli tarım bitkilerinden birisidir. Buğday cinsinin on kadar türü, bu türlerin de pek çok çeşitleri vardır. Yalnız Türkiye’de 500’den fazla buğday çeşidi bulunur.

Dünyada bugüne kadar saptanan buğday çeşitlerinin toplamı üç bin kadardır. Buğday türleri, kromozom sayıları dikkate alınarak üç gruba ayrılmıştır:

Kaplıca serisi; başağı az taneli, bu nedenle de tarım değeri düşük kaplıca türünü içerir; ana yurdu Anadolu ve çevresidir.

Gernik serisi; gernik, sert buğday, İngiliz buğdayı, Polonya buğdayı vb. türlerle temsil edilir; bunlardan gernik türünün başakları zayıf ve tarım değeri düşüktür.

Diğerleri ise verimli türlerdir ve başta sert buğday olmak üzere Türkiye’de oldukça yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Yumuşak buğday serisine giren türler arasında adi yumuşak buğday, kızıl buğday, cüce yumuşak buğday bulunur. Yumuşak buğdaylar, sert buğdaylara nazaran daha az yaz sıcağı istediklerinden çok daha geniş alanlarda ekilirler.

Buğday, ekmek ve birçok hamurlu yiyeceklerin yapımı için en uygun unu veren tahıldır. Bir buğday tanesinde ortalama %51 nişasta, %9 protein, %13 su bulunur. Buğday tanesi, görünüş olarak tohuma benzerse de aslında bir meyvedir.

Konu ile ilgili aramalar: Buğday Nedir Buğday ödev ara Buğday kelime anlamı Buğday sözlükte ara Buğday ansiklopedi bilgi bankası ara Buğday ne demek Buğday neye denir

Buğday ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Buğday Nedir Nerede Hangi Bölgede Yetişir, Nasıl Yetişir” için bir yorum

  • 24 Mart 2015 tarihinde, saat 20:16
    Permalink

    iç anadolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.