Böbrek Üstü Bezleri Nedir Görevleri

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Böbrek Üstü Bezleri Nedir, Böbrek Üstü Bezleri Ne Anlama Gelir, Böbrek Üstü Bezleri Ne Demektir, Böbrek Üstü Bezleri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Böbrek Üstü Bezleri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Böbrek Üstü Bezleri Anlamı

Her bir böbreğin üzerinde yer alan, üçgen biçimli, bir çift küçük salgıbezi. Uzunluğu yaklaşık 5 cm, genişliği 2,5 cm ve kalınlığı 0,5 cm olan bu bezlerden her birinin ağırlığı 4,5 gram kadardır. Adrenalin, noradrenalin, steorit grubu hormonları ve erkeklik hormonu salgılar. Vücuttaki su ve tuz dengesini, özellikle sodyum-potasyum dengesini sağlar. Kabuk kısmından salınan hormonlarla mineral ve glikoz metabolizması, iç kısmından salınan hormonlarla da simpatik sistem aktivasyonu sağlayan endokrin bez.

Konu ile ilgili aramalar: Böbrek Üstü Bezleri Nedir Böbrek Üstü Bezleri ödev ara Böbrek Üstü Bezleri kelime anlamı Böbrek Üstü Bezleri sözlükte ara Böbrek Üstü Bezleri ansiklopedi bilgi bankası ara Böbrek Üstü Bezleri ne demek Böbrek Üstü Bezleri neye denir

Böbrek Üstü Bezleri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

One thought on “Böbrek Üstü Bezleri Nedir Görevleri

  • 19 Aralık 2012 tarihinde, saat 21:18
    Permalink

    Pek birşey anlamadım ama güzel alacağımdan eminim.Teşekkürler bu siteye yapana teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.