Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgilerBiyomedikal Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Biyomedikal Mühendisliği bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Biyomedikal Mühendisliği bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Nedir?

Biyomedikal mühendisliği, mühendislik metotlarını kullanarak, tıp ve sağlık bilimlerinde kullanılan teknoloji cihazlarını tasarlayan ve geliştiren bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde; elektronik, bilgisayar, biyomekanik ve biyo-malzeme gibi yüksek teknolojilerde çalışan matematik, fen bilimleri ve temel mühendislik bilgi ve becerilerini kullanarak biyomedikal mühendisliği problemlerini çözebilen, canlılar üzerinde ve diğer sistemlerde deneyler yapıp sonuçlarını yorumlayabilen, disiplinler arası (mat., fen, müh., tıp, elektronik vb.) ortak araştırma ve çalışma yapabilecek donanıma sahip mühendisler yetiştirmek amaçlanır.

Faaliyet Alanları:

Tıbbi cihazların tasarımı ve üretilmesi, ameliyat ve yoğun bakım ünitelerinde hasta takibinde kullanılan elektronik ve bilgisayar sistemlerinin, tıbbi görüntü sistemlerinin, çeşitli tedavilerde kullanılabilecek yeni biyo-malzemelerin, tıbbi cihazların vb. tasarlanması, yapılması ve geliştirilmesi konularında çalışma yaparlar.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Biyomedikal mühendisleri hastanelerde, çeşitli tıbbi cihaz şirketlerinde, ilaç firmalarında ve araştırma merkezlerinde tıbbi cihazların satın alınması için teknik şartname hazırlamak, tıbbi cihazları test etmek-bakım onarımını sağlamak, ameliyat odaları ve elektronik cihazlarla donatılmış laboratuar gibi tesislerin kurulmasında danışmanlık ve uygulama yapmak hastane bilgisayar merkezlerinde tıbbi bilgi işlem tesisleri kurmak ve bilgisayar programlarını hazırlamak, yoğun teknoloji kullanılan kliniklerde danışmanlık konularında görev alabilecek çok geniş iş bulma alanı ve olanağına sahiptirler.

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Hızlı gelişen teknolojiyle birlikte bu mesleğin iş olanakları daha da yükselecektir.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

Fikirlerini başkalarına aktarabilme ve insanları ikna edebilme gücüne sahip olması

Araştırma, planlama ve uygulama yeteneğine sahip olması

Yeniliklere, gelişmelere açık ve yaratıcı olması

Hızlı sayısal düşünme gücü ve zihinsel yeteneğe sahip olması

Yeni ve güncel teknolojileri takip edebilme ve bundan hoşlanması

Beyin ve el koordinasyonuna sahip olması

Yeni şeyler keşfetme ve hayata geçirme tutkusuna sahip olması

Sorumluluk duygusu gelişmiş olması

Gözlem verilerini bütünleştirebilmesi

Tedbirli, dikkatli olma ve dikkatini bir noktada uzun süre yoğunlaştırabilmesi gerekir
İlgili aramalar: Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgiler, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Nasıl, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Biyomedikal Mühendisliği Bölümünün geleceği nasıl, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü okuyan maaşı, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü iş bulabilirmi, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü dersleri zor mudur, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü kolay mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.