Bitki Koruma Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgilerBitki Koruma Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Bitki Koruma bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Bitki Koruma bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Bitki Koruma Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Bitki Koruma Bölümü Hakkında Bilgiler, Bitki Koruma Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Bitki Koruma Bölümü Nedir?

Bitki koruma bölümü, çağdaş ve kaliteli eğitim ile birlikte, sürekli gelişen, öncelikle bölgesel ve ulusal boyutta bitki koruma sorunlarının çözümüne katkı sağlayan, bu arada uluslararası düzeyde bilgi üretebilen uzmanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bölümün Anabilim Dalları Entomoloji ve Fitopatoloji olup, Entomoloji bilim dalı bitki zararlısı böceklerin, nematotların ve akarların teşhisi, biyolojileri ve bunlarla en uygun mücadele olanaklarını araştırırken, Fitopatoloji bilim dalı ise bitkilerde hastalık oluşturan biyotik (funguslar, viral etmenler, bakteriler vb.) ve abiyotik faktörler ile bunlarla savaşım olanakları üzerinde durmaktadır.

Faaliyet Alanları:

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Çevre Bakanlığına bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör kuruluşlarında çalışabilirler. Kendi işyerlerini kurabilirler.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Bu alanda yetişmiş uzmanlara duyulan ihtiyaç gittikçe artmaktadır.

Bitki Koruma Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

Fen bilimlerine özellikle biyoloji ve kimya alanına ilgili ve bu alanda başarılı olması

Araştırmacı olması

Açık havada çalışmaktan hoşlanması

Hayvan ve bitki yetiştirmeye meraklı olması
İlgili aramalar: Bitki Koruma Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Bitki Koruma Bölümü Hakkında Bilgiler, Bitki Koruma Bölümü Nasıl, Bitki Koruma Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Bitki Koruma Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Bitki Koruma Bölümünün geleceği nasıl, Bitki Koruma Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Bitki Koruma Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Bitki Koruma Bölümü okuyan maaşı, Bitki Koruma Bölümü iş bulabilirmi, Bitki Koruma Bölümü dersleri zor mudur, Bitki Koruma Bölümü kolay mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.