Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri

meslekler ve bölümler hakkında bilgiler
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir, Ne İş Yapar ile ilgili yazıyı ve Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü ile ilgili genel bilgiler ve bölümün geleceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgiler, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nasıl bir bölümdür?

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir?

Kütüphaneye ya da arşive gelen bilgilerin, çeşitli yayın, video ve ses kasetleri, bilgisayar disketleri ile CD’lerin bilimsel yöntemlere göre sınıflandırılması, korunması ve faydalanmak isteyenlerin hizmetine sunulması konularında eğitim veren bir bölümdür.

Çalışma Alanları:

Kamu ve Özel sektör kuruluşlarının bilgi merkezi ya da arşiv bölümlerinde, kütüphanelerde, gazetelerde, özel yayınevlerinde çalışılabilir. Bilgi merkezine gelen belge, kitap ve malzemenin; tarih, konu ve ilgili olduğu birim ya da kuruluşlara göre sınıflandırılması, düzenlenmesi, korunması, arandığında bulunarak ilgili yerlere gönderilmesi ve bilgilerin hizmete hazır halde tutulması gibi işler yapılır.

Günümüzde kurumların ürettikleri bilgi ve belgelerin hızla artması, bilim ve teknolojinin her alanında bilgiye duyulan gereksinimi de arttırmaktadır. Bu gereksinim bilgi kaynağına ulaşmayı da önemli hale getirmiştir. Bu nedenle bu alanda yetişmiş elemana ihtiyaç vardır. Yabancı dil bilmek iş bulma konusunda avantaj sağlar.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Bu alanda yetişmiş nitelikli elemanlara olan gereksinimin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi beklenmektedir.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü hakkında bilgiler ve şartları

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Bu alanda yetişmiş nitelikli elemanlara olan gereksinimin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi beklenmektedir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Sosyal bilimlere özellikle Tarihe ilgi duyması
Okuma, inceleme, sınıflandırmaktan hoşlanması
Analiz yeteneğine sahip olması
Dikkatli, titiz olma ve güçlü bir belleğe sahip olması
Yeni, güncel bilgi ve yayınları, teknolojileri takip etmesi
Kapalı ve sessiz ortamlarda çalışmaktan sıkılmaması gerekir
İlgili aramalar: Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir, Ne İş Yapar Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Hakkında Bilgiler, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nasıl, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü seçilir mi, seçsem mi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü okunurmu, hangi üniversitelerde vardır, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünün geleceği nasıl, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü okuyanlar nerede çalışabilirler, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü okuyanlar ne kadar maaş alırlar, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü okuyan maaşı, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü iş bulabilirmi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü dersleri zor mudur, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü kolay mı

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir, Ne İş Yapar | Üniversite Bölümleri” için 4 yorum

 • 01 Nisan 2014 tarihinde, saat 12:55
  Permalink

  saçma sapan işletme iktisat bölümü okuyacagına al sana miss gibi bölüm

 • 18 Temmuz 2013 tarihinde, saat 17:03
  Permalink

  çok az kişi atanabiliyo neden

 • 15 Kasım 2012 tarihinde, saat 18:16
  Permalink

  kpss atanması çok kolay

 • 28 Ekim 2012 tarihinde, saat 15:32
  Permalink

  saçma ve iktisat işletme bölümlerine puanı yetmeyip bu bölümü tercih ettikleri söyleniyor ayrıca iş alanı da azmış doğru mu ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.