Bezelyeli Sebzeli Kebap Tarifi ve Nasıl Yapılır? | Yemek Tarifleri

Bezelyeli Sebzeli Kebap tarifi nasıl yapılırBezelyeli Sebzeli Kebap tarifini ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz için bu yazıyı ekledik. Çoğu ziyaretçimden gelen Bezelyeli Sebzeli Kebap nasıl yapılır sorusuna karşılık; makalemizde gerekli bilgileri, malzemelerini ve yapılışını bulabilirsiniz.

Makalenin üst bölümünde Bezelyeli Sebzeli Kebap Tarifi için malzemeler listesini; yazının alt bölümünde ise yapılışını bulabilirsiniz…

Bezelyeli Sebzeli Kebap İçin Gerekli Malzemeler:

Kara biber
5 adet domates
Tuz
150 gr. Adapazarı soğanı
500 gr. havuç
¾ lt. et suyu
300 gr. taze fasulye
3 diş sarımsak
250 gr. bezelye
Kırmızı pul biber
2 çorba kaşığı naturel zeytinyağı
500 gr. patates
75 gr. tereyağı
1 kg. kuzu kol

Bezelyeli Sebzeli Kebap Yapılışı ve Nasıl Yapılır?

Sebzeleri yıkayın ve ayıklayın. Tüm sebzeleri, bezelye hariç, iri iri doğrayın. Eti de kuşbaşı kesip tuz ve kırmızı pul biber ile baharatlandırın.

Tereyağı ile zeytinyağını bir tavada kızdırıp kuşbaşı etleri bu yağda kavurun. Etler sararıncaya kadar… Daha sonra, etleri süzerek alın.

Kalan yağa, domates, sarımsak, ufalanmış tek defne yaprağını atıp azıcık öldürün. Etleri tekrar bu harca ekleyip ert suyunu ilâve edin. Hafif ateşte 30 dakika kadar tıkırdatarak pişirin.

En sonunda, yemeğin tuzunu ve kara biberini kontrol edin. Geri kalan sebzeleri etle karıştırın. 25 dakika daha pişirin ve sıcak ikram edin.

Konu ile ilgili aramalar: Bezelyeli Sebzeli Kebap tarifi nasıl yapılır, Yapılışı, en güzel denenmiş tarif, en lezzetli Bezelyeli Sebzeli Kebap tarifi, öğrenci yemeği Bezelyeli Sebzeli Kebap tarifi, nasıl yaparım, kaç dakika saat sürer, ne kadar zamanda pişer, Bezelyeli Sebzeli Kebap içine ne konur, içindekiler, nasıl doğranır Bezelyeli Sebzeli Kebap yapmak zormu, misafir için Bezelyeli Sebzeli Kebap
TARIFİ NASIL BULDUNUZ VEYA DENEDİNİZ Mİ? AŞAĞIDAN YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.