Asit Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Asit Nedir, Asit Ne Anlama Gelir, Asit Ne Demektir, Asit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Asit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Asit Anlamı

Asitler sanayide önemli uygulama alanına sahip maddelerdir. Bunun sebebi de birçok kimyasal reaksiyonun asit çözeltisinde hız kazanmasıdır. Sülfirik asit, nitrik asit, hidroklorik asit inorganik asitlerdir. Sanayide geniş ölçüde kullanılmaktadır. Doğada bol miktarda bulunan organik asitler oldukça zayıftır. Hidroksil gurubu taşıyan aromatik sistemler de çoğu zaman asit karakterdedir. Proteinlerin yapı taşları olan amino asitler, tüm canlı sistemlerin en önemli unsurlarından biridir.

Gıdaların çoğu asit içerir. Limonda sitrik asit, sirkede ise asetik asit bulunur. Farklı asitler, limona, sirkeye, ekşi elmaya ve şerbete keskin tadını verir. Aküler, sülfürik asit; midedeki sindirim sıvıları, hidroklorik asit içerir. Asitler, suda eridiğinde hidrojen iyonları (H+) üreten madde çözeltileridir. Asit maddelerin çoğu, saf katılar, sıvılar ya da gazlar olarak bulunsa da, sadece suda eridiğinde asit gibi tepki verir.

Asit Özellikleri Nelerdir?

Asitler, çözeltiye hidrojen iyonu bırakan bileşiklerdir. Bütün asitler hidrojen (H+) içerir. Genelde;

1- Ekşi bir tada sahiptirler 2- İndikatörlerin rengini değiştirirler. (Asitler mavi turnusol kağıdını kırmızıya çevirirler). 3- Bazlarla tepkimeye girdiklerinde tuz ve su oluştururlar. Bundan başka çok çeşitlilik gösteren başka özellikleri de bulunur. Bu spesifik özellikler, anyon muhtevası ve ayrılmamış molekülerden dolayı olur. Çeşitli asitlerin molekülleri, çözeltiye farklı miktarda serbest Hidrojen bırakma eğilimindedirler.

Asit Nelerde Bulunur?

Formik Asit : Karıncada bulunur.
Asetik Asit : Sirkelerde bulunur.
Malik Asit : Elmada bulunur.
Laktik Asit : Sütte bulunur.
Sitrik Asit : Limonda bulunur.
Tartarik Asit: Üzümde bulunur.
Bütirik Asit : Tereyağında bulunur.
Karbonik Asit: Gazozda bulunur.
Oleik Asit : Zeytinyağında bulunur.
Nitrik Asit : Kezzapta bulunur.
Asetilsalisilik Asit : Aspirinde bulunur.
Akrilik Asit : Bazı boyalarda bulunur.
Askorbik Asit : Turunçgillerde bulunur.
Folik Asit : Çilekte bulunur.
Fosforik Asit : Bazı gazlı içeceklerde bulunur.
Benzoik Asit : Hazır meyve sularında bulunur.
Laktik Asit : Yoğurtta bulunur.

Konu ile ilgili aramalar: Asit Nedir Asit ödev ara Asit kelime anlamı Asit sözlükte ara Asit ansiklopedi bilgi bankası ara Asit ne demek Asit neye denir

Asit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.