Arnavut Ciğeri Tarifi ve Nasıl Yapılır? | Yemek Tarifleri

Arnavut Ciğeri tarifi nasıl yapılırArnavut Ciğeri tarifini ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz için bu yazıyı ekledik. Çoğu ziyaretçimden gelen Arnavut Ciğeri nasıl yapılır sorusuna karşılık; makalemizde gerekli bilgileri, malzemelerini ve yapılışını bulabilirsiniz.

Makalenin üst bölümünde Arnavut Ciğeri Tarifi için malzemeler listesini; yazının alt bölümünde ise yapılışını bulabilirsiniz…

Arnavut Ciğeri İçin Gerekli Malzemeler:

SOĞAN
MAYDANOZ
TUZ, KARABİBER
3 YEMEK KAŞIĞI TEREYAĞI
2 YEMEK KAŞIĞI UN
1 KUZU CİĞERİ

Arnavut Ciğeri Yapılışı ve Nasıl Yapılır?

KARACİĞERİN ZARINI SOYUN, DAMARLARINI ÇIKARIN, EZMEDEN KUŞBAŞI ŞEKLİNDE DOĞRAYIN.YIKAMAYIN, ANCAK KANININ AKMASI İÇİN BİR MÜDDET SÜZGÜDE BIRAKIN.KURU HALE GELİNCE UNU SERPİŞTİRİN, ELİNİZLE KARIŞTIRARAK CİĞERİN UNA BULANMASINI SAĞLAYIN. TEREYAĞINI TAVADA ISITI, CİĞERLERİ ATIP, TAVAYI SİLKELEYEREK PİŞİRİN.OCAKTAN ALMADAN 2 DK. ÖNCE TUZ VE KARABİBERİ SERPİŞTİRİN.KIYILMIŞ SOĞAN VE MAYDANOZ KARIŞIMI İLE SERVİS YAPIN.

PÜF NOKTASI:CİĞERİN LEZZETLİ OLMASI İÇİN VE SERTLEŞMEMESİ İÇİN ASLA YIKANMAMASI, TUZUNUN DA PİŞTİKTEN SONRA KONMASI ÖNEMLİDİR.BU ŞEKİLDE PİŞMİŞ CİGER, YUMUŞAK VE USARELİ OLUR.YANINDA PATATES PÜRESİ DE VERİLEBİLİR.BU PÜF NOKTASI İÇİN MENGENLİ ARKADAŞIM ALPER’E TEŞEKKÜR EDERİM:)

Konu ile ilgili aramalar: Arnavut Ciğeri tarifi nasıl yapılır, Yapılışı, en güzel denenmiş tarif, en lezzetli Arnavut Ciğeri tarifi, öğrenci yemeği Arnavut Ciğeri tarifi, nasıl yaparım, kaç dakika saat sürer, ne kadar zamanda pişer, Arnavut Ciğeri yapmak zormu, misafir için Arnavut Ciğeri
TARIFİ NASIL BULDUNUZ VEYA DENEDİNİZ Mİ? AŞAĞIDAN YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.