Amerikan İç Savaşı Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Amerikan İç Savaşı Nedir, Amerikan İç Savaşı Ne Anlama Gelir, Amerikan İç Savaşı Ne Demektir, Amerikan İç Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Amerikan İç Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Amerikan İç Savaşı Anlamı

Konfedere Amerika Devletleri olarak bilinen 11 Güney eyaletiyle, Birleşik Devletler Federal Hükümeti arasında çıkan savaş (1861-1865). Söz konusu 11 eyalet, Birlik’ten (Union) ayrılma tavrı aldıkları için, savaş, Kuzey’de resmî olarak “Ayrılık Savaşı” diye adlandırılmıştır. Amerika tarihinin en önemli olaylarından biri olan İç Savaş’ta Kuzeyliler birliğin yeniden kurulmasını, Güneylilerse kendi bağımsızlıklarını kazanmayı amaçlıyorlardı. Savaşın gerçek nedeniyse, Güney ve Kuzey arasındaki toplumsal-ekonomik farklılaşmaydı. Güney’in, plantasyonlarda yapılan tarım sistemine bağlı ekonomisi köle emeğine dayanıyordu; bu durum, sanayileşmiş ve köle ticareti yapmayan Kuzey için giderek sorun hâline geldi. Kuzey, Güney’e göre hem askerî güç, hem de üretim, ulaşım ve diğer kolaylıklar bakımından üstündü. Güney’de yetersiz bir demiryolu ağı, birkaç liman ve cılız bir sanayi vardı. Buna karşın, dünyanın en büyük pamuk dışsatımcısı olan Güney, diğer ülkelerden malî ve diplomatik destek gördü. Kuzey, savaştan daha güçlenmiş olarak çıkarken, kölelik sistemi ve Güney’in bu sisteme dayalı tarım toplumu yıkıldı. Federal hükümetin, eyaletler üzerindeki üstünlüğü sağlamlaştıysa da, hükümetle eyaletler arasındaki güç dengesi bir sorun olmaya devam etti. Askerî tarih yazarları, Amerikan İç Savaşı’nı ilk modern ya da “topyekûn” savaş olarak değerlendirirler. İç Savaş’a 4 milyondan fazla kişi katılmış, bunların 600.000’den fazlası ölmüş; yeni silâhlar ve askerî taktikler ortaya çıkmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Amerikan İç Savaşı Nedir Amerikan İç Savaşı ödev ara Amerikan İç Savaşı kelime anlamı Amerikan İç Savaşı sözlükte ara Amerikan İç Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Amerikan İç Savaşı ne demek Amerikan İç Savaşı neye denir

Amerikan İç Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.