Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Mesleği Nedir, Şartları ve Maaşları

Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni Mesleği

TANIM
Ahşap malzemelerden yapılan her türlü sabit, hareketli doğramaların ve iç-dış mekan doğramaların projelerine göre imalat, montaj ve onarım işlemlerini, kendi başına ve/veya ekip halinde ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip kişidir.

GÖREVLER
– Makine ve ekipmanın periyodik bakımını yapar, makinelerin ayarını yapar,
– Araçları ve ölçü aletlerini hazırlar,
– İş planı yapar,
– Maliyet hesaplamasını yapar ve fiyat belirler,
– İş resmini çizer ve ölçümlendirir,
– İş güvenliği ve işçi sağlığı için gerekli önlemleri alır,
– Malzeme listesini hazırlar ve temin eder,
– Şablon ve kalıp yapar,
– Numune yapar,
– Makineleri hazırlar,
– Kereste keser ve kurutur,
– Kereste işler,
– Kapı yüzey ve dolgu malzemesini keser,
– Ahşap kapı, pencere, bahçe mobilyası, çardak, teras, sundurma, sauna ve bölme yapar,
– Ahşap yer, tavan ve duvar döşemesi yapar,
– Ahşap merdiven imalatı yapar,
– Montaj yapar,
– Kapı ve pencere takar,
– İmalatın ölçü ve kalitesinin kontrolünü yapar,
– Depolama ve teslimat yapar,
– Meslekî eğitime ilişkin etkinliklere katılır.

KULLANILAN ALET MAKİNE VE MALZEMELER
– Her türlü el alet ve makineleri (Çekiç, Kerpeten, Rende, Eğe çeşitleri, El Frezesi vb.)
– Ahşap ve iş tezgahları, Ağaç İşleme Makineleri (Planya, Zımpara makinesi, vb.)
– Bileme Makineleri, Testere makineleri (Şerit, daire, dekupaj),
– Her türlü takım alet ve avadanlıklar (işkence, Hortum terazisi, Su Terazisi vb.)
– CNC Makineleri, Profil makinesi, Masifleme makinesi, Delme makineleri (dikey, yatay, zincirli, pnömatik),
– Ölçme kontrol ve markalama aletleri (Metre, kurşun kalem, Kesici kalemler, Bant, Resim, çizim Araçları vb.)
– Matkap uçları-budak matkapları, Ray ve makine çeşitleri, Tutkal ve vida çeşitleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Görme ve işitme duyu organları işlevleri yerinde olan,
– Göz ve ellerini eşgüdümlü bir şekilde kullanabilen,
– Uzun süre ayakta durulabilen ve fiziksel güç sarf edecek kadar bedenen sağlam olan,
– Sabırlı, dikkatli, titiz ve tedbirli,
– Çizim yeteneği olan, ayrıntıları algılayabilen ve üç boyutlu düşünebilen,
– Tozlu, kokulu ve gürültülü ortamlarda, makinelerle çalışabilen
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyenleri fabrika, atölye ve montaj aşamasında çalışırlar. Çalışma ortamı gürültülü, tozlu ve talaş kaplıdır. Ahşap Doğrama İmalatı Teknisyeni genellikle ayakta çalışır. Zaman zaman bağımsız, zaman zaman ekip olarak çalışır. Mesleğin icrası birinci derecede alet ve makinelerle ilgilidir.
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslekte çalışma olanağı oldukça fazladır. Özellikle mobilya sanayiinin gelişmiş olduğu İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri gibi illerde çalışma alanı geniştir. Çalışma daha çok özel işyerlerinde yoğunlaşır. Kişiler kendi işlerini kurarak çalışabilecekleri gibi büyük endüstri işletmeleri ve küçük ölçekli işletmelerde de çalışabilirler. İnşaat sektörünün aktif ve yoğun olduğu illerde çalışma alanı daha geniştir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri, Teknik liseler ve Anadolu teknik liselerinin “Ahşap Teknolojisi” alanı ile “inşaat teknolojisi” alanı “Ahşap Doğrama İmalatı” dalında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
– Meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak,

– – Anadolu meslek ve Anadolu teknik liselerine girebilmek için ise ilköğretim okullarının 6-7-8. sınıflarında yapılacak olan “Seviye Belirleme Sınavlarının” (SBS) sonucuna, yıl sonu ders ortalamaları ile belirlenen Yıl Sonu Başarı Puanının (YBS) eklenmesi ile elde edilecek olan yeterli Genel Orta Öğretim Yerleştirme Puanına (G-OYP) sahip olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin ortaöğretimdeki süresi 4 yıldır.
9.sınıfın (lise 1) dersleri genel liseler ve meslek liselerinde ortaktır. 9. sınıfın sonunda öğrenci alanını belirler. 9 ve 10. sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise dallara özel dersler öncelikli olarak okutulmaktadır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10 ve 11. sınıfta verilmektedir. 12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.

Ortak Dersler
Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Tarih, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sağlık Bilgisi, Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Güvenlik Bilgisi, Trafik ve İlkyardım, Tanıtım ve Yönlendirme.

Alan Ortak Dersleri
Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim, Ahşap Yapım Teknikleri, Teknik Resim, Bilgisayar Destekli Çizim.

Dal Dersleri
İşletmelerde Beceri Eğitimi, Mobilya Resmi, Mobilya İç Mekan Resmi, Kontrol ve Depolama, Mobilya Yapımı, Mobilya Montaj, Mobilya Döşeme Teknikleri, Mobilya Döşeme Resmi, Ahşap Üst Yüzey Teknikleri, Ahşapta Özel Üst Yüzey İşlemleri, Ahşap Oyma Teknikleri, Ahşap Tornalama Teknikleri, Ahşap Kakma Teknikleri, Ahşap İskelet Teknikleri, Ahşap İskelet Üretimi, Ahşap İskelette Seri Üretim, Ahşap İskelet Elemanları Resmi, Ahşap İskelet Resmi, İç Mekan Doğraması, Dış Mekan Doğraması, Ahşap Doğrama Resmi, Ahşap Doğrama Elemanları Resmi, Bilgisayarla Mobilya Elemanları Çizimi, Ahşap Tekne Resmi, Ahşap Tekne İmalat Resmi, Tekne İskeleti, Tekne Formu, Kamara Üretim Teknikleri, Güverte.

MESLEKTE İLERLEME

– Meslek liselerinin “Ahşap Teknolojisi” alanı “Ahşap Doğrama İmalatı” dalından mezun olanlar Ağaç İşleri, Mobilya ve Dekorasyon, Odun Dışı Orman Ürünleri ve Ormancılık önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
– Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ ye girip yeterli puanı almaları ve “Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği” Lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

EĞİTİM SÜRESİNCE

– İşletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.
– Eğitim gören adayların iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır.
– İşletmelerin sağladığı diğer sosyal imkanlardan faydalanırlar.

EĞİTİM SONRASI

Eğitim tamamlandıktan sonra aylık kazanç asgari ücretin iki katı veya daha fazla olmaktadır. Toplu iş sözleşmesinin uygulandığı işyerlerinde ise, ücret toplu iş sözleşmesine göre belirlenmektedir. Kendi işini kuranlarda kazanç daha yükselmekte ancak değişkenlik göstermektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube müdürlükleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.