2021 Memur Zammı Ne Kadar Olacak – 2021 Memur Maaşları

2021 Memur Zammı Ne Kadar Olacak, 2021 Memur Maaşları, memurlara ne kadar zam yapılacak

2021 yılı için memur zamları belli oldu. Buna göre

Yüzde 3 +enflasyon zammı yüzde 4.36

Toplamda memurlara ocak ayında Yüzde 7.36 zam yapılacak.

Yılbaşına yaklaştığımız şu günlerde memurlarımızın ve memur emeklilerimizin en çok merak ettiği 2021 yılında alacakları zam oranı. Bilindiği gibi 2020 yılı pandemi ve bazı küresel çaptaki olaylar nedeniyle Türkiye’de çok yüksek enflasyon oranları çıkmıştı. Ayrıca yapılacak olan zamlarda da enflasyon oranları dikkate alınmaktaydı.

Bilindiği üzere toplu sözleşmelerde hükümet ve memur sendikaları 2021 yılı için yüzde üç artı yüzde üç olmak üzere zam yapmak için anlaşmışlardı. Yani memurlar ve memur emeklileri için 2021 yılı Ocak ayı zam miktarı yüzde üç oranında kesin olarak yapılacak. Ancak enflasyon oranlarının da eklendiği zamlarda yapılacak zam oranı tamamen 2020 yılı son 6 ayı çıkan enflasyon oranlarına göre yapılacak. Şu anda konuşulanlara göre kasım ayı enflasyon rakamlarının kesinleşmesi ile birlikte yüzde 3 artı yüzde üç Ocak ayında zam yapılacağı kesin gibi ancak bu oran tamamen Aralık ayında çıkacak enflasyona bağlı. Eğer Aralık ayında eksi enflasyon çıkmazsa memurlar yüzde altının üzerinde bir zam alacağı kesin gözüyle bakılmaktadır. Burada Aralık ayı enflasyonu ne zaman belli olacağı Ocak ayının ilk haftası gibi belli olacak.

Bu yazıda yapacağımız değerlendirmelerde Aralık Enflasyonun eksi çıkmama ihtimali değerlendirerek hesap yapacağız. Ortalama olarak Ocak 2021 tarihinde memur sınıfına bağlı olarak ortalama zamları maaşa yansıtarak sizlere sunacağız yazımızda 2020 Aralık ayında memurun aldığı maaş ve yüzde 6 oranında zam yapılması ön görürse Ocak 2021 de ne kadar zam alacağı size sunacağız. Elbette günümüz enflasyon oranlarına baktığımızda yüzde altılık bir oranda memurlarımızın hayat şartlarını yükselteceğini söylememiz imkansız bunun için enflasyon rakamlarının daha halka yansır şekilde verilmesi ve toplu sözleşmelerde çıkan zam oranlarının da yüksek seviye sunması gerekmektedir.

2021 Memur Maaşı: %3 + %3 (enflasyon zammı)

2020 4000 TL maaş alan bir memur 2021 Ocak Maaşı: 4240TL olacak.

Vergi diliminin de Ocakta yüzde 15 düşeceğini hesaba katarsak 4350 civarı bir maaş alacak.

Bugün memur maaşlarının ortalama 4000 lira olduğunu düşünürsek bu hayat pahalılığının çok yükseldiğine enflasyon oranlarının çok yükseldiğine baktığımızda her geçen gün maaşlarımızın eridiği gerçeği değişmiyor. Umarız 2021 yılı özellikle pandemi ve dünyadaki ekonomik karışıklıkların bitmesiyle ülkemizdeki tüm işçi sınıfının da hak ettikleri refah seviyesi lerine ulaşmasıyla sonuçlanır

Yazımız Aralık ayının enflasyon oranlarının kesinleşmesi ile güncellenecektir enflasyon oranları da Ocak ayının ilk haftası belli olacaktır Bu nedenle yazımızı takip etmeniz hususunda sizi bilgilendirmek isteriz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir