2015 ALES Sınavı

18 Mart’ta başlayan bahar dönemi ALES başvuruları 31 Mart’a kadar sürecek. ALES başvurularında 70 TL sınav ücretini yatıran adaylar, belirlenen süre içinde başvuru yapabilecekler.

Öncelikle “ALES Nedir?” sorusuna cevap verelim.

ALES’in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır.

Daha çok yüksek lisans başvuruları için girilen bir sınav olarak bilinen ALES, Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ve doktora eğitimi için girilmesi gereken bir sınavdır.

ALES BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

2015 ALES TARİHLERİ:

ALES 2015 İlkbahar ve ALES 2015 Sonbahar Sınav ve Başvuru tarihleri aşağıda verilmiştir.

ALES 2015 İlkbahar Dönemi:

  • Başvuru Tarihleri: 18 Mart 2015 – 31 Mart 2015
  • Sınav Tarihi: 10.05.2015

ALES 2015 Sonbahar Dönemi:

  • Başvuru Tarihleri: Yayınlanmadı
  • Sınav Tarihi: 22.11.2015

10 MAYIS ALES SINAVI YORUMLARI SINAV NASILDI  :

YORUMLAR :

**Sözel mantık gereksiz yere zordu bence,önceki sınavda olduğu gibi, matematik kolaydı, son on dakka işaretleyebildim dört beş tane, zamanın olsa daha çok yapardım,gözümün önünden çekti gitti sorular.

**sözel mantık çok zorladı, sayısal 1’e gelemedim bile. beş tane mantık sorusunu yapamadım.

**Kısaca özetlenmek gerekirse sözel kısmını : Mantık soruları kolaydı, paragraf sorularında iki şık arası çelişki çoktu. Mat1 kısmında bir soru yanlış olduğunu düşünüyorum. Geçen sınava göre kolaydı.

SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ
Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

ALES ZORUNLULUĞU OLMAYAN ALANLAR

Güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinde ALES’e girme koşulu aranmayacak. Ancak, güzel sanatlar fakülteleriyle, konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebilecek. Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri gerekiyor. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmuyor.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak.Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilecek. ALES’e yabancı uyruklular da girebilecek. Adaylar, kılavuz ile aday başvuru formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin “http://www.osym.gov.tr” adresinden ulaşabilecek. Kılavuz dağıtımı yapılmayacak

2015 ales sınavı , ales sınav tarıhleri , ales ücreti ne kadar, ales zorunluluğu olmayan alanlar , ales nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.