2012 KPSS İptal Edilecek mi, İptal Edilir mi?

Son durum: Ösym başkanı konuştu. “ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir “somut veriler olduğunda bunları kimlerin kullandığını tespit edebiliriz, kimlerin kullandığını tespit ettiğimizde onların sınavlarını iptal ederiz” diye konuştu.”

2012 KPSS İptal Edilecek mi, İptal Edilir mi arkadaşlar malum bazı iddialar var. Ancak bunu üzerine ösymden basın açıklamsı geldi işte o bilgiler:

7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde dört oturumda tamamlanacak olan 2012-KPSS Lisans Sınavının 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılan Cumartesi sabah ve Cumartesi öğleden sonra oturumları gerçekleştirilmiştir. ÖSYM’nin, sınav güvenliğine yönelik almış olduğu tedbirler sınavın iki oturumunda da uygulanmış ve oturumlar sorunsuz olarak tamamlanmıştır.

Sınavın Genel Kültür ve  Genel Yetenek Testinin uygulandığı  Cumartesi sabah oturumuna 987.352 aday, Eğitim Bilimleri Testinin uygulandığı öğleden sonra oturumuna ise 299.709 aday katılmıştır.

Sınavın uygulaması esnasında, sınava sahte belgelerle girmeye çalışan, kendi yerine başkasının sınava girmesini sağlamaya çalışan kişiler tespit edilmiş, güvenlik güçlerinin yardımı ile bu kişilerin girişimleri sonuçsuz bırakılmıştır. Bu kişilere yönelik emniyet güçlerince yapılan operasyonlarda bazı kişiler de gözaltına alınmıştır.

Sınav binalarında görev alan tüm emniyet görevlileri ve diğer sınav görevlilerinin titiz çalışmaları ile sınav sorularının sınav başladıktan sonra sınava giren bazı adaylarca sınav binaları dışına çıkarılması eylemlerinin gerçekleşmesine izin verilmemiş, bu eylemlere girişenler binalardaki emniyet görevlilerine teslim edilmiştir. Bazı adayların bireysel kopya girişimleri de sınav görevlileri tarafından engellenmiştir.

Tüm bu eylemlerin sonuçsuz kalmasına rağmen, bazı internet sitelerinde sınav sorularına yönelik asılsız iddialar yer almaktadır. İddia edilen sorular incelendiğinde, kesinlikle ÖSYM’nin kullandığı görüntüde ve düzende olmadığı, imla kuralları, noktalama işaretleri, sorulardaki eksiklik vb. diğer detayların soruların, sınava giren aday/adayların hafızasında tutarak bazı yayın organlarına kasıtlı olarak servis ettiği, sonradan zihinde tamamlanmış sorulardan oluştuğu görülmüştür.  Kaldı ki iddia edildiği gibi Eğitim Bilimleri Testinde Türkçe adlı bir bölüm bulunmamaktadır.

Sınavın güvenliğine gölge düşürmeye yönelik, ÖSYM’yi karalamayı amaçlayan bu haberler, kendileri için önemli bir sınava büyük emek harcayarak hazırlanan adayların ÖSYM’ye karşı güvenini zedeleme ve çalışanlarının emeklerine gölge düşürme amacındadır.

KPSS adaylarının sınava ve Merkezimize güvenlerini sarsmaya yönelik bu tür uygulamalara adaylar itibar etmemelidir.  Sınava girecek adayların, bu ve benzeri yanıltıcı durumlara itibar etmemeleri, Merkezimize ve sınavın güvenirliğine inançlarını kaybetmeden sınavın diğer oturumlarına katılmaları önemle hatırlatılır. ÖSYM gerçekleştirdiği sınavların güvenliğini sağlamaya kararlıdır. Tüm sınavlarda olduğu kadar, bu sınava katılan adaylarımızın da eşit şartlarda yarışarak başarıya ulaşmalarını sağlamak Merkezimizin en önemli görevidir.

Merkezimiz, bu önemli sınavda insanların duygularını sömürerek, böylesi bir yolla kazanç sağlamaya yönelen kişi ve kurumları şiddetle kınamaktadır. İlgililer hakkında Savcılığa ivedilikle suç duyurusunda bulunulacak ve gereken yasal işlemler yapılacaktır. Bu nedenle bu türden yalan asılsız haberlere itibar edilmemesi önemle rica olunur.

Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.ÖSYM Başkanlığı

Peki soruları yayınlayan firma ne dedi?

Kpss bugün gerçekleştirildi ancak sınavdan çok sınav sonrası yaşanan gelişmeler gündeme damgasını vurdu. Beyaz Kalem Yayınlarının internet sitesinde yayınladığı sorular Kpss Adaylarının kafasını karıştırdı

Beyaz Kalem Yayıneviyle az önce görüştüm.

Yönetici kişi, sınav bittikten sonra hem öğretmenleri hem de öğrencileri aracılığıyla sınav sorularını bir an önce tamamlayıp sitelerinde hemen yayınlamak için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Sınav sorularından 57 adedini toparlayabildiklerini ve bunu internet sitelerindeki hazır deneme sınavı yazılımına yüklediklerini belirtti. Hazır yazılım nedeniyle de yayınlanan pdf dokumanın alt tarafında “Deneme sınav 2″ ibaresi çıktığını belirtti. 2012 KPSS İptal Edilecek mi,

Böyle bir algı oluşturdukları için üzgün olduklarını belirtti. Şuan aşırı yoğunluktan dolayı internet sayfalarına giremediklerini, girdikleri anda bir açıklama yapacaklarını belirtti.
Kişi ve kurumalrı zan altında bırak istemiyor ve konuyu ispatlanmadığı için bir iddia olarak dile getiriyoruz ancak yetkililerin mutlaka tüm şıkların sırasıyla doğru hatırlandığı konusunda açıklamada bulunması gerekir.  Zira daha önce bu kadarına şahit olmadık.

7 Temmuz 2012 KPSS İptal Edilecek mi ? , Sorular Çalındı KPSS İptal Edilecek , 788 Temmuz 2012 KPSS Sınavı İptal Edilecek mi ? , KPSS İptal Edilecek 2012 , 2012 KPSS İptal olacak mı

3 thoughts on “2012 KPSS İptal Edilecek mi, İptal Edilir mi?

 • 12 Ağustos 2012 tarihinde, saat 12:06
  Permalink

  3 tane güncel soruyu akıllarında tutamamışlar mı 57 tane toplamışlar…

 • 25 Temmuz 2012 tarihinde, saat 18:00
  Permalink

  dogru söylüyon adamlar o kadar salak degildir atanacak kadar isaretler cıkar kımse cakızlamasın diye ama dileim allatan eger gercekten öle bir sey varsa insallah kazanamazlar allahın izniyle o kdar insanın emeklerinin hatrına

 • 15 Temmuz 2012 tarihinde, saat 14:40
  Permalink

  kopyacılar nasıl tesbit edilecek kafası alan var mı? belki adam anlamasınlar diye sorunun hepsini doğru işaretlemedi ve kağıt üzerinde karalama yaptı, sonuçta lisans mezunu adam o kadar da salak değildir heralde, bir de geçen senelerdeki kopya olaylarından sonra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.