Zirvatorok Antlaşması Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Zirvatorok Antlaşması anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Zirvatorok Antlaşması Nedir, Zirvatorok Antlaşması Ne Anlama Gelir, Zirvatorok Antlaşması Ne Demektir, Zirvatorok Antlaşması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Zirvatorok Antlaşması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Zirvatorok Antlaşması Anlamı

Zirvatorok Antlaşması Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya arasında imzalanan barış antlaşması (11 Kasım 1606). 1593 yılında başlayan Osmanlı-Avusturya savaşları, genellikle büyük ölçüde toprak fethi ya da toprak kaybı olmaksızın kaleler etrafında geçti. İki taraf da büyük bir başarı gösteremeyip yıprandı. Sonunda 20 yıl süreli Zitvatorok Antlaşması imzalandı. Bu antlaşmayla Osmanlı İmparatorluğu artık Avrupa’nın en güçlü devleti olmak iddiasından kesinlikle vazgeçti, Avusturya’yı kendisiyle eşit bir devlet olarak kabul etti. Protokol bakımından padişah ile imparatorun eşit olduğu da kabul edildi.

Antlaşmanın 17 maddesi içinden önemli olanları şunlardır: 1) Osmanlı hükümdarı, Avusturya imparatoruna bir name gönderdiğinde ona kral olarak değil çesar (imparator) unvanıyla hitap edecek, 2) Avusturya, Kanunî zamanından beri her yıl Osmanlı İmparatorluğu’na ödediği yıllık 30.000 duka altını vergiyi bundan böyle vermeyecek, bir kereye mahsus olmak üzere 200.000 kara kuruş verecek; 3) Bu savaşta Avusturya tarafından işgal edilen Yanık (Raab), Estergon, İstolni, Belgrad, Peşte kaleleri Osmanlı Devleti’ne iade edilecek; 4) Eğri, Kanije ve Uyvar kaleleri de Avusturya tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na terk edilecektir.

Konu ile ilgili aramalar: Zirvatorok Antlaşması Nedir Zirvatorok Antlaşması ödev ara Zirvatorok Antlaşması kelime anlamı Zirvatorok Antlaşması sözlükte ara Zirvatorok Antlaşması ansiklopedi bilgi bankası ara Zirvatorok Antlaşması ne demek Zirvatorok Antlaşması neye denir

Zirvatorok Antlaşması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.


Facebook Fan Sayfamızı Beğenin Yazılarımızı Takip Edin

yorum yap

Zirvatorok Antlaşması Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı yazısı ile ilgili yorumlar:

İlk Yorumu Sen Yap!“Zirvatorok Antlaşması Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı”

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.