Zerdeçalın Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? | Şifalı Bitkiler Rehberi

Zerdeçal Neye İyi Gelir, Zerdeçal hangi hastalıklara iyi gelir, Zerdeçal Etkileri Nelerdir, Zerdeçalda hangi vitaminler vardır, Zerdeçal Nasıl Kullanılır.

Zerdeçal zencefil familyasına ait bir bitkidir. Botanik ismi, Curcuma longaolup genellikle zencefil gibi yemeklerde baharat olarak kullanılır. Ayrıca zencefil gibi, zerdeçal da ilaç niyetine kullanılır.

Zerdeçal otunun faydaları, Çin Bitki Tıbbında yıllardır bilinmekte ve kan temizleyicisi olarak, mide rahatsızlıklarını tedavi etmek amacıyla yaygın anlamda kullanılmaktadır.

Modern araştırmalar zerdeçaldaki etkin madde kurkuminin sağlık yararlarının bütünüyle  gerçek olduğunu göstermiştir ve bir anti-iltihapsal ajan ve antioksidan olarak yararlılığını kanıtlayan çalışmalar vardır.

Zerdeçal Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Zerdeçalın faydaları içindeki kurkumin adı verilen maddeden kaynaklanır. Antioksidan ve anti-iltihapsal özelliği olan bu maddenin kansere karşıda etkili olabileceği belirtiliyor.Texas Üniversitesince yapılan bir çalışmada kurkuminin multipl miyelom üzerinde kanserli hücrelerin üremelerini yavaşlattığı görülmüştür.

Antioksidan etkisi E ve C vitamininden daha güçlüdür.

Kurkumin iltihap giderici etkisiyle eklemlerdeki iltihaplanmayı hafifleterek artrit şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir.

Kalp sağlığını destekler. Kurkuminle tedavi edilen hastaların damarlarında daha az plak birikimi olduğu tespit edilmiştir.

Zerdeçal bitkisi safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel rahatsızlıklarında yararlıdır.

Haricen cilt yaralanmalarında kullanımının anti-bakteriyel etkisi bulunmaktadır.

Zerdeçalın Zararları Var mı?

• Şu ana kadar yapılan araştırmalarda bir yan etkiye rastlanmamakla beraber diğer bitkilerde de olduğu gibi yüksek dozlarda alınmamalıdır.

• Uzun müddet veya fazla oranda kullanımı mukozası tahrişine sebebiyet verebilir.

• Safra koliğine neden olabileceği için küçük safra taşları olanlar kullanmamalı.

• Akut gastrit, karaciğer iltihabı, mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olanlar kullanmamalı.

• Kan sulandırcı ilaçlarla birlikte alınmamalı.

• Bir ameliyata girilecekse bu tür bitkilerin kullanımına 2 hafta önceden son vermek gerekir.

Not: Sitede yer alan bilgiler doktorun tıbbi tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemine başvurmadan önce, mutlaka doktora danışılmalıdır.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? | Şifalı Bitkiler Rehberi” için bir yorum

  • 09 Ağustos 2012 tarihinde, saat 00:23
    Permalink

    öksürüğe iyi gelirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.