Zaire Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti

Zaire anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Zaire Nedir, Zaire Ne Anlama Gelir, Zaire Ne Demektir, Zaire Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Zaire ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Zaire Anlamı

Zaire Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti

Resmî Adı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’dir. Başkenti Kinsaşa olan ülkenin nüfusu 51 987 773 kişi (2000), yüz ölçümü 2 334 860 km2, yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Zaire yeni, resmî dili Fransızca’dır. Halkın %70′i Hristiyan, %10′u Müslüman, geriye kalan %20′lik kesimse, yarı yarıya olmak üzere, geleneksel dinlere ve diğer dinlere mensuptur. Orta Afrika’da yer alan ülkenin batısında Kongo; kuzeyinde Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan; doğusunda Uganda, Ruanda, Burundi ve Tanzanya; güneyindeyse Angola ve Zambiya bulunur. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 710 $, zorunlu eğitim süresi 6 yıl, ortalama ömür 52 yıldır.

Zaire’nin orta kesimini ülke topraklarının beşte üçünü oluşturan geniş Kongo Nehri Havzası kaplar. Güneyde yüksek plâtolar, doğuda yüksek Ruwenzori Dağları yer alır.

Ülkenin en büyük kenti, başkent Kinsaşa’dır. Ülkedeki en uzun yükselti olan Margherita Dağı’nın dışında başlıca dağları Mitumba Sr. Dağları ve Karisimbi Dağı’dır (4057 m). Zaire’nin en büyük gölü Tanganyika Gölü, başlıca ırmakları da Kongo, Lomela, Lulonga, Lubefu, Luema ve Kasai’dir.

Nemli tropik iklimin egemen olduğu Zaire’nin orta havzasındaki yağmur ormanları, doğu ve güneydeki yüksek plâtolarda yerini savanlara bırakır.

Ülkenin doğal kaynaklarını; kobalt, bakır, kadmiyum, altın, gümüş, kalay, çinko, demir, manganez, uranyum ve radyum oluşturur. Başlıca tarım ürünleri; kahve, pirinç, şeker kamışı, muz, manyok, çay, kakao, palmiye, hurmadır. Ülkenin başlıca kentleri; Kinsaşa, Lubumbashi, Mbuji-Mayi, Kisangani ve Kananga’dır.

Konu ile ilgili aramalar: Zaire Nedir Zaire ödev ara Zaire kelime anlamı Zaire sözlükte ara Zaire ansiklopedi bilgi bankası ara Zaire ne demek Zaire neye denir

Zaire ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.