Yüzey Gerilimi Nedir

Yüzey Gerilimi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Yüzey Gerilimi Nedir, Yüzey Gerilimi Ne Anlama Gelir, Yüzey Gerilimi Ne Demektir, Yüzey Gerilimi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Yüzey Gerilimi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Yüzey Gerilimi Anlamı


Sıvıların yüzeyinin gerilmiş esnek zar gibi davranması özelliği. Bütün sıvılarda büyüklüğü sıvının türüne göre değişen moleküller arası çekim kuvvetleri bulunur. Sıvılarda farklı derinliklerde bulunan moleküller çevresindeki komşu moleküller tarafından her yönden eşit olarak çekim kuvvetlerinin etkisi altında bulunurlar. Böylece sıvı içerisindeki bir moleküle etkiyen kuvvetler birbirlerini dengeler. Oysa sıvının yüzeyinde bulunan bir molekül için durum daha farklıdır.Yüzeydeki bir molekülün bir yanında hava, öteki yanında sıvı vardır. Gaz hâlindeki yoğunluk sıvı hâlden düşüktür. Bu nedenle yüzeydeki bir molekül, yalnızca yüzeyin altındaki moleküller tarafından sıvının içerisine doğru çekilir. Sıvı içerisindeki moleküller, yüzeydekilere göre daha fazla çekim kuvvetinin etkisi altında bulunduğundan potansiyel enerjileri, yüzeydeki moleküllerin potansiyel enerjisinden daha düşüktür. 1805 yılında Thomas Young sıvı yüzeyinin mekanik özelliklerinin, yüzey üzerine gerilmiş hayalî bir zarın mekanik özellikleriyle ilişkilendirilebileceğini gösterdi.

Konu ile ilgili aramalar: Yüzey Gerilimi Nedir Yüzey Gerilimi ödev ara Yüzey Gerilimi kelime anlamı Yüzey Gerilimi sözlükte ara Yüzey Gerilimi ansiklopedi bilgi bankası ara Yüzey Gerilimi ne demek Yüzey Gerilimi neye denir

Yüzey Gerilimi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.