Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Yunanistan Krizi Kemal Derviş Yöntemiyle Çözecek

Yunanistan Krizi Kemal Derviş Yöntemiyle Çözecek, Yunanistan Krizi aşacak mı

Kasım 2000 ve Şubat 2001’de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye’ye davet edilen Derviş, 22 yıllık hizmeti olan Dünya Bankası’ndaki görevinden ayrılarak hükümette önemli bir rol üstlenmiş ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereleri yürüterek mali krizin asgari hasarla atlatılmasını sağlamıştı.

Türkiye’nin yaklaşık 10 yıl önce başvurduğu bu yöntem, Yunanistan’ın da kurtuluş umudu oldu.

AVRUPA MERKEZ BANKASI ESKİ BAŞKAN YARDIMCISI

Yunan devlet televizyonu NET, Başbakan Yorgo Papandreu ve ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras’ın, oluşturulacak yeni hükümetin başına Avrupa Merkez Bankası’nın eski başkan yardımcılarından Lukas Papadimos’un geçmesi konusunda anlaştığını bildirdi.

NET haberinde, taraflar arasında yeni hükümetin oluşumuyla ilgili son ayrıntıların ele alındığı görüşmelerin sona ermek üzere olduğunu belirtti.

Yunanistan’da bugün Başbakan Papandreu’nun son kez katıldığı kabine toplantısında tüm bakanlar istifasını sunmuştu.

LUKAS PAPADIMOS KİMDİR?

Yunanistan’ın euroya katılımında önemli rol oynamakla tanınan Lukas Papadimos, 1947 yılında Atina’da doğru. Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) fizik ve ekonomi okuyan Papadimos, Columbia Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 8 yıl Yunanistan Bankası’nın yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunan Papadimos, daha sonra Avrupa Merkez Bankası Başkan yardımcılığını yaptı. Atina Akademisi’nin asil üyesi olan Papadimos, 2010 yılından bu yana Papandreu’nun ücretsiz danışmanlığını yapıyor. (Hürriyet)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.