İlk gece korkusu – Vajinismus – Vasinismustan Nasıl Kurtulabilirim

Vajinismus nedir? Nasıl Kurtulabilirsiniz? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus problemi fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak tanımlanmaktadır.

Vajinismus; kadının eşini sevmemesi onu istememesi demek değildir. Bunun sevgi aşk ya da aranızda oluşabilecek en ufak bir problemle dahi hiçbir alakası yoktur. Tamamen psikolojik ve istemsiz olarak ortaya çıkan bir sorundur. Aslına bakacak olursak bu bir sorun değildir, her şeyi kafada bitirmek gerekiyor. Bunun çok zor olduğunu aşılmaz olduğunu düşünmek tamamen yersiz bir tavır olur. Unutulmamalıdır ki korku ile baş etmek korkunun üzerine gidilerek aşılabilir.

Vajinismus; Ön sevişmede her şey yolunda giderken, İstemsiz olarak kadının eşini itmesi ya da kendini kasması sonucu birlikte olamamasıdır.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Aşırı korku ve endişelerden meydana gelir.

Küçük yaşlardan itibaren cinsel ilişki hakkında yanlış ve abartılı şeyler duyumlardan kaynaklı istemsiz korku ve edişeler sonucu ortaya çıkar.

Kasılarak vajinayı kapatma, eşi itme, cinsel birleşme sırasında ani hareketler yaparak cinsel ilişkiye izin vermeme.

Peki vajinismustan nasıl kurtulabiliriz?

Öncelikle bunu aşabileceğinizi düşünmeniz gerekiyor. Tamamen kafanızda bitirmeniz gerekiyor. Vajinanın sizin herhangi bir organınız olduğunu vücüdunuzun bir parçası olduğunu kabul etmeniz ve vajinanın yapısı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Vajina; oldukça esnek bir yapıya sahiptir. İki tip kas çeşidi vardır. Düz kas ve çizgili kas; düz kaslar istem dışı çalışır, mide kalp gibi çeşitli organlarda ve vajinada bulunur. Bu yüzden vajinada ki kaslarda istem dışı çalışır yani doğum sırasındaki kasılmalar da istemsiz ve kendiliğinden oluşur.Yani insan kendini ne kadar kasarsa kassın vajina kendini kasmaz.

Vajinismusun istemsiz kasılma olduğunu söylemiştik ama bu kasılma sadece vajinanın giriş kısmını daraltır. İnsan ne kadar rahat olursa cinsel birleşme o kadar kolay olur.

Peki Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Δ Vajinismus; tedavisi için öncelikle kafanızı rahatlaması açısından bir kadın doğum doktoruna giderek muayene olabilirsiniz. %99 oranla vajina da herhangi bir sorun olmadığını göreceksiniz. Bu da sizi psikolojik olarak rahatlatacak ve kendinize güvenmenizi sağlayacaktır.

Δ Parmak egzersizi vajinismusu yenmenizde kesinlikle çok ama çok önemli!!!!

Δ Parmak egzersizi nasıl yapılmalı diye soracaksınız :) 

Öncelikle; serçe parmağınızla deneyin krem ya da bebe yağı kullanmanız kolay girmesini sağlayacaktır. Kesinlikle acele etmeyin (tıkandığınız korktuğunuz yerde durup derin nefes alın) ilk olarak serçe parmağınızın ilk boğumunu sonra ikinci sonra da son boğumunu yani tamamını sokun.

Serçe parmağı başardıktan sonra kendinize daha çok güvenecek ve başaracağınıza daha çok inanacaksınız. Demekki oraya bir şey girebiliyor olduğuna inanmış olacaksınız.

Daha sonra işaret parmağını aynı şekilde ve aynı sırada deneyiniz. Yine orta parmak aynı şekilde deneyiniz.

En son olarak da iki parmağınızı deneyiniz.

Bunları yapabilmek size başarabildiğinizi ve artık korkuları yendiğinizi göstermektedir.

Δ Egzersiz yapmak kesinlikle çok önemli. Ara vermeden her gün 15-20 dk yapmayı ihmal etmeyin.

Eğer parmak egzersizi sonuç vermiyorsa jinekoloğa gidip tedavi olmanız gerekiyor..

KORKULARI YENMEK ANCAK KORKULARIN ÜZERİNE GİDEREK YOK OLUR.. BÜTÜN KORKULARIN YOK OLMASI DİLEĞİ İLE…

ilgili aramalar; vajinismus nedir, belirtileri nelerdir, vajinismus tedavisi nasıl olur, nasıl geçer, evliliğe zarar verir mi, ilk gece korkusu vajinismus mu?

Editör

Konu ile ilgili aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı yazabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.