Sponsorlu bağlantılar

Vahdettin Hainmiydi, Vahdettin hain mi?

Vahdettin Hainmiydi, Vahdettin hain mi,

Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Doğan, ‘Vahdettin’in ihanet belgesi’ başlıklı yazısında Sultan Vahdettin’in ABD Başkanı Coolidge’e gönderdiği mektubu kaynak göstererek devletine ihanet ettiğini iddia etti.

İşte Doğan’ın bugünkü o yazısı:

İşgal kuvvetleri komutanına başvurmasının ardından bir İngiliz muhribi ile yurt dışına kaçan son padişah Vahdettin’i aklama çabaları eksik değil. Atatürk’ün aramızdan ayrılışının üzerinden 73 yıl geçiyor. Böyle bir günde Vahdettin’in ihanet belgesini yayınlamak farz oluyor.

1924 YILINDA GÖNDERİLEN MEKTUP

Vahdettin 1924’te dönemin ABD Başkanı Coolidge’e bir mektup yazıyor. Mektup Paris’teki ABD Büyükelçiliğine teslim ediliyor, oradan Washington’a gönderiliyor.

İşte, o ibret belgesi:

“Amerika Cemahir-i Müttefikiye Reisi Mr. Coolidge Cenablarına, Siyasi olayların ve gelişmelerin bütün iç yüzünü, hangi nedenlerden dolayı Saltanat merkezimi geçici süre terk etmek zorunda kaldığımı biliyorsunuz.

İSYANCI FİTNENİN ALDIĞI TÜM KARARLAR GEÇERSİZDİR

Bu süresiz uzaklaşmanın babadan kalma sahip olduğum Saltanat ve Hilafet makamından vazgeçtiğim anlamına gelmeyeceği açıktır. Ankara Meclisi gibi isyancı bir fitnenin alacağı tüm kararların geçersiz olduğunu bildiririm. İslam Hilafetinin Osmanlı Saltanatı’ndan ayrılması, Hilafetin tümüyle kaldırılması dini, kavmiyeti, vatanı belirsiz ve karışık askerlerden ve öteki sınıflardan oluşan küçük bir şer zümresinin kısmen zorla ve kısmen bilgisizlik ve gafletle yönlendirdiği beş, altı milyonluk Türk kavminin yetki alanı içinde değildir.

ŞERİATA AYKIRI ALINAN KARARLAR ENİNDE SONUNDA..

Bu ancak tüm İslam dünyasınca atanan uzman kişilerden oluşan bir meclisin toplanması ve tüm din bilginlerinin ortak kararıyla çözülecek evrensel bir sorundur. Şeriata aykırı kararlar hangi makamdan olursa olsun, sonuçsuz kalmaya mahkumdur. Hanedanımın ileri gelenleri aleyhinde Ankara Meclisi tarafından kabul edilen sürgün ve kovma, emlakine ve bireysel mallarına el koyma gibi haksız kararları hanedanımın bireylerini insan haklarından soyutlar niteliktedir. Bu konuda yüce kişiliğiniz ve Cumhuriyet Hükümetiniz tarafından olanaklar ölçüsünde yapılabilecek yardımları pek değerli sayacağı açıklamaya gerek yoktur. 13 Mart 1924 Mehmet Vahidettin”

AMERİKA’YI TÜRKİYE’YE MÜDAHALEYE ÇAĞIRIYOR

Uzun uzun şeriat ve hilafet övgüsü, saltanat aşkı. Yetmiyor padişah Kurtuluş Savaşı sonucu yeni ülkeyi kuranları vatanı, kökeni, dini belli olmayan isyancı kişiler, şer zümresi olarak tanımlıyor. Kurulan devletin ulus egemenliğine dayandığını kabul etmiyor. Babadan kalma saltanatı korumak için başta Amerika, yabancı ülkelerin Türkiye’ye müdahaleye çağırıyor. Eminim, bugün olsa, son tahlilde Vahdettin’in de Atatürkçü olduğuna kuşku duyulmaz.

Vahdettin Hainmiydi, Vahdettin hain mi?” için bir yorum

  • 20 Şubat 2012 tarihinde, saat 03:48
    Permalink

    Adamın hem ülkesini elinden alıp kovacaksın hemde ihanetle suçlayacaksın. Yalçın Doğan pişkinlik yapmış. Oda zaten kendisini devirip düzeni değiştirmeye gelenlerden yardım isteyecek kadar akılsızmı. Yoksa denize düştüde yılanamı sarılıyor. O hain değildir. Belge düzmecedir. Doğru değildir ya doğru olsa bunca yıl sonra ne önemi var. O hiç değilse adam gibi Müslümandı. Bize Müslümanı tutmak düşer.(İsmail)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.