Uluslararası Lojistik Mesleği Nedir, Bilgileri Maaşları

Sponsorlu bağlantılar
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (İlk Sen Oyla!
Loading...

Uluslararası Lojistik Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Uluslararası Lojistik Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için Uluslararası Lojistik Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Uluslararası Lojistik Mesleği

TANIM

Uluslararası pazarda faaliyet gösteren firmaların, farklı alanlardaki üretim, satış, satın alma ve nakliye işlerinde yöneticilerle birlikte çalışan kişidir.

A-GÖREVLER

– Uluslararası pazarları inceler, özelliklerini belirler,
– İşletmelere gereksinim duydukları malları hangi ülkelerin hangi firmalarından elde edebilecekleri konusunda bilgi verir,
– İşletmelere satacakları mallar için uygun pazar seçenekleri hazırlar,
– Malların güvenli bir biçimde taşınması için satıcı ve alıcı firmalarla nakliye işletmeleri arasında ilişki kurulmasını sağlar,
– Nakliye taşıt, rotalama ve planlama, ambar, malzeme yönetimi, paketleme, stok kontrolü, fabrika ve ambar yeri seçimi, tesis tasarımları ile sipariş yönetimi ve müşteri hizmetleri konularında çalışmalar yapar,
– Çalışmalarını ulusal ve uluslar arası ticaret mevzuatına uygun olarak gerçekleştirir.

KULLANILAN ALET
VE MALZEMELER

– Her türlü iletişim araçları,
– Her türlü büro makineleri ve kırtasiyeleri.

B- MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Uluslararası lojistik meslek elemanı olmak isteyenlerin;
– Sosyal bilimlere özellikle ekonomi , ticaret ve büro işlerine ilgi duyan,
– Ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi,
– Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, ikna gücü yüksek,
– Girişimci, risk alabilen
kimseler olmaları gerekir.
İyi derecede yabancı dil ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı artıran etkenlerdir.

C- ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek elemanları üretim, enerji ve hizmet sektörünün üretim ve pazarlama bölümlerinde görev almaktadırlar. Bu nedenle de uluslararası lojistik meslek elemanları uluslararası ticaret yapan kamu ve özel sektör iş yerlerinde ya da işletmelerinde çalışmaktadır. Çalışma ortamları genellikle büro ortamı olup, sıklıkla seyahat ederler.
Temiz bir ortamda birden fazla işi aynı anda rutin olarak yaparlar. Belirli bir mesai saatleri yoktur. Gerekirse haftasonu da çalışırlar .

D-MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN
VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının Uluslararası Lojistik bölümlerinde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI
OLUNMASI GEREKEN DERSLER
– Türkçe,
– Matematik,
– Yabancı Dil.

MESLEK EĞİTİMİNE
GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen ), Bankacılık, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Sigortacılık, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Bilgisayarlı Muhasebe bölümlerinden mezun olanlar ve ticaret liselerini kol ayrımı olmadığı dönemde bitirenler “Uluslararası Lojistik” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda ilgili programı tercih etmişlerse açık kalan kontenjanlara göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için ÖSS Sınavında yeterli EA (Eşit Ağırlıklı) puanı almak gerekmektedir.
Ayrıca bu poğramın eğitimini veren yüksekokullar vakıf üniversitelerine bağlı eğitim kurumları olduğundan, burslu öğrenciler dışındaki öğrenciler her yıl belirlenen eğitim ücretini ödemek suretiyle eğitimlerine devam etmektedirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ
VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Eğitim süresince öğrencilere; Türk Dili, Matematik, Beden eğitimi, Yabancı Dil , İktisat, Genel Hukuk Bilgisi, Genel İşletme, Genel Muhasebe, Uluslararası Ticarette Genel Kavramlar ,İstatistik, Ara üretim, Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi ,Fiziksel Dağıtım Kanalları ve Planlaması, Lojistiğe giriş, Depolama ve Envanter Yönetimi, İşletme Finansı, Tedarik Zinciri kurma ve Yönetme, Satınalma ve Pazarlama Yönetimi, Toplam Kalite Yönetimi ve Lojistik, Uluslar arası Ulaştırma, Gümrük ve Sigorta, Türkiyede Lojistik, Lojistik ve İnsan Kaynakları, Yönetim Muhasebesi, Lojistikte Globalleşme, Uluslararası Finansman, Elektronik Ticaret, Veri analizi ve Araştırma Yöntemleri dersleri verilmektedir.Ayrıca ikinci sınıfta öğrencilerin en az 50 günlük staj yapmaları gerekmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN
BELGE-DİPLOMA UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Uluslararası Lojistik ” önlisans Diploması ve “Uluslararası Lojistik Meslek elemanı” ünvanı verilir

E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Uluslararası lojistik meslek elemanları , uluslararası çalışan tüm kuruluşların üretim,depolama, nakliye, pazarlama bölümlerinde, kargo ve nakliye firmalarında dış ticaretin yoğun olduğu büyük illerde kamu sektörünün gümrük, liman işletmeciliği bölümlerinde çalışabilirler. Mezunlar ithalat-ihracat uzmanı, dış ticaret elemanı, satınalma uzmanı ve/veya satış temsilcisi(iç-dış piyasa) pazarlama elemanı olarak görev yapabilir.

F-EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

50 günlük staj döneminde staj yapılan işyerinin stajyerlere ödediği ücreti alabilirler.Ayrıca eğitimleri süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim ve katkı kredisi ile diğer kamu kurumları ve kuruluşlarınca verilen kredi ve burs olanaklarından yararlanabilirler.

EĞİTİM SONRASI

Meslek elemanları özel sektörde net asgari ücretin 4 ile 6 katı arasında değişen miktarlarda ücretlerle iş bulabilmektedirler. Kamuda ise 10.derecenin 2.kademesinden işe başlamaktadırlar

G- MESLEKTE İLERLEME

Mezunlar ÖSYM tarafından yapılan “Dikey Geçiş Sınavı”nda , başarılı olmaları halinde “Ulaştırma ve Lojistik” ve “Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık” lisans proğramlarına dikey geçiş yapabilirler.
Çalıştıkları firmaların ürün müdürlüğü ya da bölge müdürlüğü gibi departmanlarına yönetici veya müdür olarak atanabilirler.

BENZER MESLEKLER

– Pazarlama Meslek Elemanı.

I- YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

– İstanbul Ticaret Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Uluslarası Lojistik bölümü öğretim görevlileri,
– Meslek elemanları,
– Eğitim veren üniversitelerin web siteleri,
– ÖSYM Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu (ÖSS) 2006,
– ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjan Kılavuzu 2005,
– ÖSYM 2005 Dikey Geçiş Sınav Kılavuzu,
– Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar,

İ-DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Uluslararası Lojistik Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Uluslararası Lojistik Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

BU YAZIYI FACEBOOKTA PAYLAŞ ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...
Sponsorlu bağlantılar
yorum yap

Uluslararası Lojistik Mesleği Nedir, Bilgileri Maaşları yazısı ile ilgili yorumlar:

3 Yorum Var on "Uluslararası Lojistik Mesleği Nedir, Bilgileri Maaşları"

commenter
Misafir | Yorum No: 89781 - Mart,2015

maaşı ne kadar bilen varmı

commenter
Misafir | Yorum No: 69590 - Şubat,2014

Lojistik candır can :D

commenter
Misafir | Yorum No: 57053 - Temmuz,2013

super bi bölüm kazandiktan sonra sadece uni. de fazla calismaya bakar. iyiki terch vermisim iyiki lojistik okiycam :)

Cevapla

Yorum:
XHTML: Etiket: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Yorumlarınızı Lütfen BÜYÜK harfle yazmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmamaktadır. Yorumlarınızda kurallara uymayan ifadeler bulunmadığı taktirde; 24 Saat içerisinde yorumlarınız moderatörlerimiz tarafından onaylanmaktadır.