Sponsorlu bağlantılar

Tünel Nedir

Tünel anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Tünel Nedir, Tünel Ne Anlama Gelir, Tünel Ne Demektir, Tünel Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tünel ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tünel Anlamı


Bir yandan öbür yana geçebilmek için dağ, yer, su vb. altlarından yapılan yol. Genellikle dağ, kent içi ve sualtı olmak üzere üç gruba ayrılır. Dağı delerek yapılan tünel, demiryolu, karayolu ve suyolu geçişini sağlar. Kent içi tüneli, kent içinde yayalar ve taşıtların kolaylıkla hareket etmesini sağlamak amacıyla yapılan tüneldir. Sualtı tüneli de deniz, göl ve ırmaklarda önceden hazırlanan tünel bölümlerinin sualtına çeşitli yöntemlerle oturtulmasıyla yapılır. Tünel inşaatında günümüzde daha çok Alman, İngiliz, Belçika ve İtalyan yöntemleri kullanılır. Arazinin jeolojik yapısı da büyük bir rol oynar. İtalyan yöntemi, daha çok killi arazilerde kullanılır. Tünelin ışıklandırılması ve havalandırılması da büyük bir önem taşır.

Konu ile ilgili aramalar: Tünel Nedir Tünel ödev ara Tünel kelime anlamı Tünel sözlükte ara Tünel ansiklopedi bilgi bankası ara Tünel ne demek Tünel neye denir

Tünel ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.